![]() |
09. februára 2016
Angličania by radi verili, že pero vynašiel ich slávny dramatický autor William Shakespeare. V skutočnosti však ľudia už celé storočia pred ním používali čosi, čo mohlo vzdialene pripomínať pero. Rozdiel medzi perom a ceruzkou je zásadný - zatiaľ, čo ceruzka je vo svojej podstate tuhý materiál pomaly sa drviaci na papier alebo iný podkladový materiál, pero by malo mať základnú funkciu dopĺňania.
Vynález prvého pera je rozporuplná záležitosť - dnes nevieme s istotou potvrdiť, že ho vymysleli v Číne alebo v Egypte. S určitosťou sa však vie, že v Egypte sa písalo za pomoci dutých stebiel už na papyrus. Papyrus sa ako materiál na písanie sa používal už pred 5 500 rokmi a bol populárny až do 13. storočia nášho letopočtu, kedy ho nahradil dnešný papier.
Pero ako poznáme dnes bolo prvýkrát použité v roku 1943 - alebo aspoň v tomto roku podal jeho tvorca, argentínčan maďarského pôvodu László Bíró, žiadosť o udelenie patentu. Jeho vynález vyplynul z jeho povolania, Bíró bol novinárom a v jeho časoch ešte korešpondenti písali články často ručne na papier.
Dnes sa vyrábajú perá, ktoré snáď ani pero nepripomínajú. Kladie sa dôraz na vzhľad písacích potrieb, na ich farebnosť a aj ergonómiu. Deti v školách dnes celkom bežne píšu perami, ktoré presne padnú do dlane a sú prispôsobené prstom. Napríklad firma Stabilo, ktorá má úspech s výrobou pier pre deti, dokonca rozlišuje perá pre ľavákov a pravákov.
Jedným z nemenej významnou inováciou bolo vynájdenie tekutej ceruzky. Ide v podsate o pero, avšak namiesto atramentu sa používa tekutina s vlastnosťami grafitovej tuhy. Po nanesení na papier táto čierna tekutina okamžite zaschne a potom dá sa vygumovať.
Zdá sa, že do evolúcie pier by sme nemali zabudnúť zahrnúť moderné stylusy a elektronické ceruzky, ktorými sa dá písať na displej tabletu. V skutočnosti sú rozdiely medzi klasickými ceruzkami, perami a stylusmi priam priepastné.
Elektronické perá sú iba polovicou úspechu. Aby sa s elektronickým perom dalo kresliť plnohodnotne, teda aby pero rozpoznávalo tlak, naklonenie a šírku línie, je potrebné vytvoriť pre pero aj vhodný softvér.
Technologická spoločnosť Apple to spravila tak, že do svojej elektronickej ceruzky Pencil integrovala minipočítač, ktorý všetko vypočíta sám a v zlomku sekundy posiela do tabletu pokyny. Iná technologická firma, Samsung, sa naopak spolieha skôr na tablet a mobil, pričom svoj stylus vybavila iba jednoduchšími technológiami.
Nech sa však na vec pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu, stylusy a elektronické ceruzky nie sú skutočné perá. Tie budú asi vždy odkázané na vymeniteľné náplne a prenos tekutiny na podklad, čo je základnou definíciou vynálezu menom pero.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |