Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2016

Eurostat: Po anglicky sa učí 99% žiakov v EÚ, nasleduje francúzština



Výučba cudzích jazykov je v krajinách EÚ bežnou záležitosťou. Nová správa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, dnes upozornila, že v roku 2014 okolo 18 ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel 1. februára (TASR) - Výučba cudzích jazykov je v krajinách EÚ bežnou záležitosťou. Nová správa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, dnes upozornila, že v roku 2014 okolo 18 miliónov žiakov základných škôl (98,6 percenta) študovalo aspoň jeden cudzí jazyk a takmer 11 miliónov žiakov (56 percent) študovalo dva alebo viac cudzích jazykov.


Angličtina bola podľa prieskumu najpopulárnejším cudzím jazykom na základných školách, keď sa tento jazyk učilo vyše 17 miliónov detí (97,3 percent). Nasledovala francúzština (5 miliónov žiakov, 33,7 percenta), potom nemčina (3 milióny, 23,1 percenta) a španielčina (2 milióny, 13,1 percenta). Ruštinu sa učilo len 2,7 percenta detí v krajinách EÚ a taliančinu 1,1 percenta žiakov v iných krajinách únie.

V EÚ je v súčasnosti 24 úradných jazykov. Okrem toho existujú regionálne jazyky, menšinové jazyky a jazyky používané migrujúcou populáciou. Na dokreslenie situácie v EÚ treba poznamenať, že niektoré členské štáty únie majú viac ako jeden úradný jazyk.

Odborná jazyková príprava na základných školách bola v roku 2014 najlepšia v Luxembursku, kde sú všetci žiaci základnej školy (100 percent) učili aspoň dva cudzie jazyky. Nasledovalo Fínsko (98,5 percenta), Taliansko (98,4 percenta), Estónsko (96,3 percenta) a Rumunsko (95,6 percenta). Na druhej strane najmenej žiakov (menej ako 10 percent) študovalo dva alebo viac jazykov v Maďarsku (6,3 percenta), v Írsku (7,9 percenta) a Rakúsku (9,5 percenta).

Slovensko sa s počtom 243.000 žiakov na základných školách v rebríčku 27 sledovaných členských krajín (Británia údaje neposkytla) umiestnilo na 12. pozícii s mierou 80,6 percenta výučby aspoň dvoch cudzích jazykov. Bolo to vysoko nad priemerom EÚ, ktorý bol na úrovni 59,9 percenta.

Na slovenských školách je tiež favorizovaná angličtina. V roku 2014 sa po anglicky učilo 95,9 percenta žiakov. Na druhom mieste bola nemčina - 55,2 percenta.

Po anglicky sa v roku 2014 učili všetky školopovinné deti v Dánsku, na Malte, v Španielsku, vo Švédsku a v Taliansku. Francúzština bola jedným z dvoch hlavných cudzích jazykov na školách v Luxembursku a prvým cudzím jazykom na školách v Írsku a Belgicku. Druhým najrozšírenejším cudzím jazykom bola francúzština pre školákov na Cypre, v Rumunsku, Taliansku a v Portugalsku.

Nemčina sa ako cudzí jazyk povinne vyučuje v Luxembursku, okrem toho sa tento jazyk ocitol na druhom mieste v ôsmich členských štátoch. Najvyšší záujem o nemčinu mali žiaci v Dánsku, Poľsku a na Slovensku.

O španielčinu ako o cudzí jazyk bol pred dvoma rokmi najvyšší záujem na základných školách Francúzsku a vo Švédsku.

Ruština, ako jediný jazyk mimo hraníc EÚ sa v roku 2014 vyučovala ako druhý cudzí jazyk len na základných školách troch pobaltských štátov a v Bulharsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V uplynulom týždni zahynuli pod kolesami vlaku štyria ľudia
<< predchádzajúci článok
Štrajkujúci učitelia vytvorili v Košiciach živú reťaz