Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2015

Európu zaplavujú nové drogy, pribúdajú každý týždeň


Tagy: drogy

Európu zaplavuj nové drogy, na trhu sa objavujú každý týždeň. Ide najmä o syntetické náhrady stimulantov a kanabisu, ktoré sa častokrát predávajú bez akejkoľvek kontroly. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Lisabon 4. júna (TASR) – Európu zaplavuj nové drogy, na trhu sa objavujú každý týždeň. Ide najmä o syntetické náhrady stimulantov a kanabisu, ktoré sa častokrát predávajú bez akejkoľvek kontroly. Vlani do systému včasného varovania EÚ pribudlo 101 nových psychoaktívnych látok, čo je o štvrtinu viac ako rok predtým. Celkovo sa tak monitoruje už vyše 450 látok, pričom vyše polovica sa objavila v ostatných troch rokoch. Vyplýva to z najnovšej správy Agentúry EÚ pre drogy (EMCDDA), ktorú dnes predstavili v Lisabone.


Ako upozornil eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos, Európa je konfrontovaná s rýchlo sa meniacim globalizovaným drogovým trhom. "Obzvlášť ma znepokojuje rastúci vplyv internetu ako nového zdroja ponuky tak kontrolovaných, ako aj nekontrolovaných psychoaktívnych látok," povedal. V boji s fenoménom tzv. nových drog má úlohu lídra podľa jeho slov práve Európa. Nárast nekontrolovaných psychoaktívnych látok považuje za skúšku jej doterajších kontrolných mechanizmov.

Dostupnosť nových drog na európskom trhu v uplynulom desaťročí rýchlo vzrástla. Nové drogy obsahujú syntetické i prírodné látky, na ktoré sa nevzťahuje kontrola podľa medzinárodného práva. Často sa vyrábajú s cieľom napodobiť účinky už kontrolovaných látok. "Chemikálie sa zvyčajne dovážajú od mimoeurópskych dodávateľov a potom sa pripravujú, balia a predávajú v Európe. Nové drogy sa však v Európe vyrábajú stále častejšie v tajných laboratóriách a predávajú sa priamo na trhu," konštatuje sa v správe EMCDDA.

Vyhýbajú sa kontrolám


Na vyhýbanie kontrolám sa využívajú rôzne spôsoby. Nové drogy sú častokrát označované za výskumné chemikálie s upozornením, že nie sú určené pre ľudí. "Tieto látky sa predávajú prostredníctvom internetových obchodov alebo v špecializovaných obchodoch a stále častejšie ich ponúkajú kanály využívané na dodávky nelegálnych látok. Tento trh, ako aj jeho vzťah k čiernemu trhu, je dynamický, charakterizovaný nepretržitým uvádzaním nových produktov a kontrolných opatrení," píše sa v správe.

Napriek tomu, že prevalencia užívania týchto látok je podľa Európskej správy o drogách za rok 2015 nízka vo väčšine krajín EÚ, obavy vzbudzuje vysoká toxicita niektorých z nich. Napríklad užívanie syntetických kanabinoidov môže spôsobiť poškodenie obličiek, kŕče, nepriaznivo tiež vplýva na pľúca a srdcovocievny systém. Nedávne úmrtia a akútne intoxikácie v Európe a iných krajinách v súvislosti s týmito látkami boli preto podnetom pre EMCDDA na vydanie zdravotných varovaní pre verejnosť.

Kde je hranica?


"Drogový problém je teraz oveľa zložitejší, pretože mnohé dnes významné látky boli pred dvadsiatimi rokmi pre užívateľov prakticky neznáme. Vymedzenie hraníc medzi starými a novými drogami sa stáva ťažším, lebo nové látky stále viac kopírujú kontrolované drogy," uviedol predseda správnej rady EMCDDA, Joăo Goulăo.

Objavenie nových psychoaktívnych látok a rozmanitosť dostupných produktov sa ukázali pre európskych tvorcov politík ako problém. Na úrovni EÚ od roku 1997 existuje systém dohľadu prepojený s právnym mechanizmom kontroly – systém včasného varovania EÚ.

Posilnený bol v roku 2005, o návrhu nového právneho rámca sa práve diskutuje. "Teším sa na pripravované právne predpisy EÚ v tejto oblasti, o ktorých sa v súčasnosti rokuje. Viac posilnia naše reakcie a vybavia nás lepšími nástrojmi pre rýchlejšie a účinnejšie riešenie problémov s týmito látkami," doplnil eurokomisár Avramopulos. Reakcia Európy na drogovú hrozbu musí byť podľa jeho slov jednotná, rýchla a rozhodná.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Tagy: drogy
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Energetická efektívnosť sa stáva základným zdrojom energie pre EÚ
<< predchádzajúci článok
Hollande chce konferenciu o spolupráci v Stredomorí