Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2016

Európsky parlament žiada smernicu EÚ proti násiliu na ženách



Na archívnej snímke eurokomisárka Corina Cretuová



Zdieľať
Na archívnej snímke eurokomisárka Corina Cretuová Foto: TASR - Martin Baumann
Brusel/Štrasburg 4. februára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) odsudzujú sexuálne obťažovanie a násilie páchané na ženách na verejných priestranstvách. Vyplynulo to zo stredajšej rozpravy poslancov s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Corinou Cretuovou, zameranej na práva žien.


V rámci rozpravy, ktorá sa pretiahla do nočných hodín, členovia zákonodarného zboru EÚ zo všetkých politických skupín v EP trvali na intenzívnom úsilí orgánov činných v trestnom konaní o vypátranie páchateľov takýchto zločinov a ich postavenie pred súd bez ohľadu na ich kultúrne pozadie či pôvod. Rozprava bola vyvolaná sexuálnymi útokmi páchanými skupinami imigrantov počas novoročných osláv v Kolíne nad Rýnom a podobnými incidentmi v ďalších európskych mestách.

Viacerí poslanci uviedli, že už dlho čakali na takúto diskusiu v pléne EP. Podľa ich upozornení jedna z troch žien v Európe čelí sexuálnemu obťažovaniu. Zároveň však časť europoslancov poukázala na skutočnosť, že násilie páchané na ženách nie je v EÚ novým fenoménom, že je to celoeurópska záležitosť, ktorá neprichádza nevyhnutne s imigrantmi zo zahraničia.

Poslanci vyzvali Európsku komisiu na predloženie legislatívneho návrhu zameraného na boj proti násiliu na ženách, ktorý europarlament požadoval už v roku 2014. Podľa nich sa v snahe o elimináciu násilia voči ženám dosiahol iba mierny pokrok.

Poslanci v tejto súvislosti vyzvali aj členské štáty EÚ, aby bezodkladne ratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu známy ako Istanbulský dohovor. K jeho ratifikácii neprikročilo šestnásť z 28 členských štátov EÚ vrátane Slovenska.

Europoslanci zároveň vyzvali na zintenzívnenie úsilia členských krajín o integráciu migrantov do európskej spoločnosti prostredníctvom procesu vzdelávania. Zdôraznili, že každá osoba na území EÚ, bez ohľadu na svoje kultúrne pozadie či pôvod, by mala byť vedená k rešpektu voči európskym hodnotám.

Európsky parlament prostredníctvom legislatívneho uznesenia z februára 2014 vyzval Európsku komisiu, aby predložila celoeurópsku stratégiu a návrh smernice so záväznými nástrojmi na ochranu žien pred násilím. Komisia v máji 2014 túto iniciatívu EP zamietla.

Podľa prieskumu Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) zažila po 15. roku svojho života fyzické alebo sexuálne násilie jedna tretina žien v EÚ, čo predstavuje 62 miliónov žien v rámci 28-člennej únie.

Eurokomisárka Cretuová poslancom odkázala, že záleží na členských štátoch EÚ, aby prevzali zodpovednosť a zažalovali tých, ktorí sa dopustili násilia voči ženám.

Doteraz celkovo 497 žien podalo sťažnosti v súvislosti so 766 obvineniami zo sexuálneho napadnutia vrátane troch znásilnení, ku ktorým došlo na novoročných oslavách v okolí železničnej stanice v Kolíne nad Rýnom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
R. Fico si pozrel závod automobilky Jaguar Land Rover vo V. Británii
<< predchádzajúci článok
Ľ. Kaník vyzval na odvolanie V. Čisláka