Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2017

Európsky parlament žiada opatrenia proti HIV, tuberkolóze a hepatitíde



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali v dnešnom uznesení Európsku komisiu (EK) na zavedenie konkrétnych opatrení a dlhodobých programov na boj proti šíreniu HIV, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 5. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali v dnešnom uznesení Európsku komisiu (EK) na zavedenie konkrétnych opatrení a dlhodobých programov na boj proti šíreniu HIV, tuberkulózy a vírusovej hepatitídy.


Parlament žiada od EK a od členských štátov EÚ zavedenie celoúnijných harmonizovaných programov dohľadu nad infekciami, ktoré by včas odhalili ohniská nákazy vírusovou hepatitídou, tuberkulózou alebo HIV, zhodnotili trendy v ich výskyte, poskytli odhady záťaží spojených s týmito ochoreniami a sledovali v reálnom čase postupnosť liečby a starostlivosti.

EP upozornil, že HIV je prenosným ochorením s najväčšou spoločenskou stigmou, a preto by EK a členské štáty mali uľahčiť prístup pacientov k inovatívnym liečebným metódam a zintenzívniť boj proti spoločenskej stigmatizácii. Členské štáty by v snahe zabezpečiť včasné odhalenie prípadov nakazenia nemali spoplatňovať testy na HIV.

Tuberkulóza, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia osôb nakazených HIV, sa v globalizovanom svete stala vážnou cezhraničnou hrozbou, konštatuje uznesenie EP.

Parlament tiež zdôraznil dôležitosť boja proti rastúcej antimikrobiálnej rezistencii a vyzval lídrov EÚ na spoločný postup pri zavádzaní cezhraničných opatrení zameraných na prevenciu.

Komisia by podľa poslancov mala prijať plán na štandardizáciu skríningových, testovacích a liečebných protokolov, pretože viac ako 90 percent pacientov s hepatitídou typu C nemá po nakazení žiadne príznaky choroby a v členských štátoch neexistuje jednotný protokol pre skríning. Cieľom EÚ by malo byť odstránenie hepatitídy typu C do roku 2030.

Správa EP upozorňuje, že v roku 2015 nahlásilo 31 krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (členovia EÚ, Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) takmer 30.000 nových prípadov infekcie vírusom HIV. Na multirezistentnú tuberkulózu ochorelo v Európe 120.000 ľudí a hepatitída typu C je stále jednou z celosvetovo najvážnejších hrozieb. Z celkového počtu 10 miliónov úmrtí, ktoré by do roku 2050 mohli byť každoročne spojené s rezistenciou voči liekom, bude asi štvrtina spôsobená rezistentnými kmeňmi tuberkulózy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda nebude o oddlžení nemocníc rokovať ani po odklade
<< predchádzajúci článok
Eurokomisia očakáva, že Slovinci a Chorváti prijmú verdikt z Haagu