Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2018

Európski socialisti predstavili svoje priority pre eurovoľby



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel/Lisabon 7. decembra (TASR) - Pod heslom "Spravodlivá, slobodná a udržateľná - pokroková Európa, ktorú chceme" sa v piatok v Lisabone začal v poradí 11. kongres Strany európskych socialistov (PES). Vyše tisíc účastníkov sa počas prvého dňa snemu zaviazalo k mobilizácii voličov pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia koncom mája 2019.


Účastníci dvojdňového zjazdu aj prostredníctvom sociálnych sietí potvrdili, že strana za týmto účelom otvorí vzdelávaciu akadémiu pre asi 15.000 aktivistov z krajín EÚ a členských organizácií PES. Tí sa v nasledujúcich mesiacoch budú stretávať na seminároch a panelových diskusiách zameraných na "horúce témy" eurovolieb.

Kongres PES priniesol pod heslom "Rovnejšia spoločnosť" osem hlavných uznesení, ktoré možno vnímať ako politický manifest strany pred eurovoľbami: posilnenie postavenia mládeže, sociálna Európa, pokroková ekonomika, silnejšia demokracia v Európe, zdravé životné prostredie a potraviny, ekologický rast a moderné priemyselné odvetvia, Európa rodovej rovnosti a posilneného postavenia žien, spravodlivý, udržateľný, mierový a prosperujúci svet a tiež spravodlivá a pokroková azylová a migračná politika pre všetkých.

Socialisti chcú poukázať aj na súčasné sporné otázky v európskej politike. Očakáva sa, že počas dvojdňového lisabonského zjazdu prijmú uznesenie vyzývajúce všetky členské štáty EÚ, aby ratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní a potláčaní domáceho násilia (Istanbulský dohovor) a aby ratifikovali Globálny pakt OSN o migrácii.

V sobotu by delegáti snemu mali potvrdiť prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa za volebného lídra európskych socialistov pre eurovoľby a ako kandidáta na funkciu šéfa budúcej exekutívy EÚ. Hlavným vyzývateľom Timmermansa bol pôvodne slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý bol na zjazde v Lisabone zodpovedný za prípravu politického manifestu PES.

Európsky týždenník Politico v piatok upozornil, že socialisti sa chcú stať najväčšou pokrokovou a proeurópskou silou v Európskom parlamente, avšak bez účasti politického hnutia, ktorému šéfuje francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten sa totiž sa snaží v europarlamente vybudovať si vlastnú mocenskú základňu aj na úkor socialistov. Šéf skupiny socialistov a demokratov v EP (S&D) Udo Bullman v Lisabone v tejto súvislosti o Macronovi povedal, že je "elitný prezident super bohatých", ktorý má dobré intelektuálne myšlienky, ale "snaží sa ich zavádzať proti ľuďom". A dodal, že Macron nie je spojencom PES z pohľadu "sociálnej modernizácie našich krajín".

Podľa Politico sa chcú eurosocialisti stať vedúcou silou aj napriek tomu, že stratili svoju silu a dynamiku z 90. rokov 20. storočia. V súčasnosti sú jedinou vládnucou stranou len na Malte a v koaličnej alebo menšinovej zostave vládnu v Portugalsku, Rumunsku, Španielsku či vo Švédsku.

Na rozdiel od väčšiny celoeurópskych strán sú socialisti pripravení získať poslancov do EP zo všetkých 27 štátov EÚ, hlavným problémom je ale prepad popularity socialistických a sociálnodemokratických strán takmer vo všetkých členských krajinách. Doterajšie odhady naznačujú, že socialisti by mohli získať len 142 zo 705 kresiel v europarlamente, čo je približne 20 percent hlasov v celej EÚ. Okrem toho socialisti v EP prídu kvôli brexitu o 20 britských poslancov, kým ich hlavný rival - Európska ľudová strana (EPP) - brexitom v EP až tak neutrpí, lebo britskí pravicoví poslanci sú združení vo frakcii Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

Z pohľadu budúceho vývoja EÚ chcú delegáti zjazdu PES diskutovať o "radikálne novom prístupe", najmä pokiaľ ide o digitálnu revolúciu a prechod na bezuhlíkovú ekonomiku. Na programe diskusií bolo viac ako 100 návrhov, ktoré sa majú realizovať v nasledujúcich piatich rokoch, vrátane posilnenia odborových zväzov, spustenie akčného plánu pre spravodlivé mzdy v Európe či prechod z minimálnej mzdy na mzdu zaručujúcu živobytie.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európski socialisti predstavili svoje priority pre eurovoľby
<< predchádzajúci článok
Corbyn: Sme pripravení rokovať s EÚ o alternatívnej dohode o brexite