Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2019

Európski audítori skúmajú správnosť riadenia migrácie v EÚ



Európsky dvor audítorov (EDA) v stredajšej správe pre médiá informoval, že vykonáva audit riadenia migrácie v EÚ.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel/Luxemburg 23. januára (TASR) - Európsky dvor audítorov (EDA) v stredajšej správe pre médiá informoval, že vykonáva audit riadenia migrácie v EÚ.


Audítori chcú ešte do konca tohto roka posúdiť, či podpora pre Grécko a Taliansko splnila svoje stanovené ciele a či konania o azyle a návrate migrantov boli účinné a pohotové. EDA preskúma tiež projekty, na ktoré bola poskytnutá finančná podpora, a posúdi ich relevantnosť, vyhodnotí ich koncepciu, ako aj to, či dosahujú zamýšľané výsledky. Audítori chcú preskúmať aj nadväzujúce postupy s cieľom zistiť, či sa zlepšila výkonnosť zavedených opatrení.

EDA v tejto súvislosti zverejnil v stredu podkladový dokument k auditu riadenia migrácie v EÚ. Podkladové dokumenty sú koncipované ako zdroj informácií pre tých, ktorí sa zaujímajú o danú politiku alebo programy, ktoré sú predmetom auditu.

"Výzvy v súvislosti s migráciou odhalili nedostatky politík EÚ v oblasti azylu a migrácie a v riadení vonkajších hraníc. Zavedené mechanizmy boli pod veľkým náporom a v niektorých prípadoch museli byť dočasne pozastavené. Preto má zabezpečenie zavedenia správnych opatrení a vhodného právneho rámca pre zvládnutie migrácie kľúčový význam," uviedol Leo Brincat, člen EDA zodpovedný za tento audit.

Migračná kríza dosiahla vrchol v roku 2015, keď sa do EÚ pokúsil dostať vyše milión ľudí. Hoci ich počet sa znížil na úroveň pred krízou, na územie Únie ešte stále migrujú desaťtisíce ľudí.

Grécko a Taliansko ako krajiny prvého kontaktu boli v čase vypuknutia migračnej krízy najviac zasiahnuté migráciou. EÚ v reakcii na túto situáciu zaviedla viacero opatrení na riešenie krízy, vrátane zriadenia tzv. hotspotov a krízového mechanizmu relokácií. Obe opatrenia, ktoré mali byť pôvodne dočasné, budú predmetom auditu.

EDA pripomenul, že zavedenie hotspotov znamená, že špecializované agentúry EÚ môžu pomáhať štátom prvého kontaktu priamo v teréne, pri identifikácii, registrácii a odoberaní odtlačkov prstov prichádzajúcich osôb. Ich úlohou je zistiť, ktorí migranti potrebujú medzinárodnú ochranu. V Grécku aj v Taliansku je päť hotspotov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Merkelová má pochybnosti o prístupe k riešeniu globálnych problémov
<< predchádzajúci článok
Vdova po zavraždenom starostovi pripisuje vinu za jeho smrť štátnej TV