Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. novembra 2007

Európske dôchodkové systémy slabnú



Predčasný odchod do dôchodku a skutočnosť, že viac ako polovica osôb vo veku 55 až 64 rokov sa v Európskej únii (EÚ) nepodieľa na európskej ekonomike podstatne vplýva na slabnutie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Predčasný odchod do dôchodku a skutočnosť, že viac ako polovica osôb vo veku 55 až 64 rokov sa v Európskej únii (EÚ) nepodieľa na európskej ekonomike podstatne vplýva na slabnutie udržateľnosť európskeho dôchodkového systému. Vyplýva to zo správy spoločnosti Aon Consulting. Barometer európskych dôchodkov zároveň ukázal, že na popredných priečkach sa držia krajiny, ktoré majú vytvorené dostatočné štátne rezervy a nečelia zlej demografickej situácii, dobre dostupné sú tak štátne, ako aj podnikové dôchodky. To boli zároveň štyri oblasti dôchodkových rizík, podľa ktorých Aon Consulting krajiny hodnotila.

Slovensko sa podľa správy ocitlo v skupine krajín, ktoré zápasia s problémami. Hoci si oproti minulému roku polepšilo o štyri priečky a posunulo sa na 13. miesto, stále ho ohrozuje nepriaznivá situácia v oblasti starnutia obyvateľstva a súkromných dôchodkov. Najlepšie hodnotenie získalo už druhý rok za sebou Dánsko, za ktorým nasledovali Holandsko a Švédsko.

Jedným z najvážnejších problémov dôchodkových systémov v celej Európskej únie je podľa barometra starnutie populácie. S tým súvisí aj trend zvyšovania priemerného dôchodkového veku. Za uplynulý rok v Európe vzrástol zo 60,5 na 61 rokov. Práve krajiny s vysokým dôchodkovým vekom ako Dánsko, Veľká Británia, Írsko alebo Švédsko dosahujú v mnohých oblastiach dobré výsledky a sú na čele hodnotenia. Slovensko sa so stanoveným dôchodkovým vekom 62 rokov pohybuje v pásme medzi Francúzskom, Maltou, Poľskom a Luxemburskom.

V záujme zvládnutia demografických zmien a ekonomických úloh venujú podľa barometra európskych dôchodkov krajiny pozornosť dôchodkovým reformám s tendenciou znížiť podiel štátnych programov. Medziročne sa tak priemerný podiel pracujúcich v súkromných programoch zvýšil zo 40,2 % na 41,9 %. Tento trend bude podľa správy pokračovať, pretože tlak okolností i rôzne formy regulácie k tomu stále viac smerujú.

Aon Consulting je vo svete treťou najväčšou poradenskou firmou v oblasti sociálnych dávok, ktorá zabezpečuje poradenstvo a sprostredkovateľské služby v takmer 100 krajinách sveta. Je súčasťou Aon Corporation, poskytovateľa služieb riadenia rizík, sprostredkovania poistenia a zaistenia, poradenstva v personalistike a riadení ľudských zdrojov pri uzatváraní špeciálnych poistných zmlúv. V 500 kanceláriách vo vyše 120 krajinách zamestnáva približne 48 tis. odborníkov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Migranti v EÚ vlani poslali domov 19 miliard eur
<< predchádzajúci článok
Kúpna sila Slovákov zaostáva za európskym priemerom