BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Európska vesmírna agentúra (ESA) dnes oznámila, že sa tento rok zúčastní na desiatich misiách, vrátane odkladaného odletu Atlantisu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), nových výskumoch Zeme a ďalekého vesmíru a letu na Mesiac v spolupráci s Indiou.
Plán misií ESA zahŕňa aj vyslanie dvoch dôležitých komponentov na ISS v priebehu budúceho mesiaca. Americký raketoplán Atlantis by mal 7. februára vyniesť na ISS európske laboratórium Columbus a tretí februárový týždeň by mala raketa Ariane odniesť do vesmíru automatizovaný prepravný prostriedok (AVT).
Výdavky na laboratórium Columbus a AVT dosiahli najmenej dve miliardy eur (v prepočte asi 66,5 miliárd slovenských korún). Jeho umiestnenie sa odkladalo niekoľko rokov pre problémy s americkým raketoplánovým systémom, ktorý tiež viedol k redukcii osôb na ISS. Zvýšenie nákladov a frustrácia z nemožnosti uskutočniť vedeckú prácu viedli k diskusii európskej vesmírnej komunity o rizikách budúcej medzinárodnej vesmírnej spolupráce. Generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordain uviedol na tlačovej konferencii, že tieto a ďalšie zložky ISS už stáli miliardy eur. "Teraz je čas vedecky z toho vyťažiť," uviedol Dordain.
Ďalšie programy ESA zahŕňajú aj program Európskej únie Galileo a štart indickej družice Chandrayaan-1. V decembri chce ESA začať jeden z najodvážnejších dvojitých štartov vo vesmírnej vede. Dordain oznámil aj veľký záujem krajín východnej a strednej Európy pridať sa k ESA, Česká republika by tak mala urobiť v júni.
SITA/AFP