Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2007

Európska ústava je pred summitom opäť v centre pozornosti



Poľsko nechce byť podľa slov prezidenta Lecha Kaczynského osamotené alebo izolované. Chce zostať spojencom Francúzska a Európskej únie. Na tlačovej konferencii to po krátkom stretnutí s ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) - Poľsko nechce byť podľa slov prezidenta Lecha Kaczynského osamotené alebo izolované. Chce zostať spojencom Francúzska a Európskej únie. Na tlačovej konferencii to po krátkom stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý prišiel poľské vládne dvojičky presvedčiť, aby neblokovali snahy únie rokovať o novej ústavnej zmluve, povedal poľský prezident. Ústavná zmluva sa dostáva pred budúcotýždňovým summitom Európskej rady opäť do centra pozornosti lídrov členských krajín Európskej únie. Najmä predstavitelia Francúzska a Nemecka, krajín, ktoré sú považované za motor európskej integrácie, dôrazne vyzývajú na dosiahnutie dohody ohľadom zmluvy, ktorú francúzski a holandskí voliči uviedli pred dvoma rokmi do hlbokej krízy.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová predstúpila vo štvrtok pred poslancov nemeckého Bundestagu, aby ich oboznámila so zámermi budúcotýždňového summitu EÚ, ktorý sa ponesie v duchu boja o novú ústavnú zmluvu. Merkelová stanovila dohodu o ústave za jednu z priorít nemeckého predsedníctva. Summit EÚ 21. a 22. júna rotujúce predsedníctvo Nemecka ukončí, a preto sa očakáva, že kancelárka bude tvrdo presadzovať dohodu o ďalšom postupe v otázke ústavnej zmluvy. Merkelová však nateraz musela uznať, že východisko zo súčasného patu v tejto otázke zostáva "v nedohľadne". "Ak neuspejeme, nenastane koniec Európy, ale bude to mať ... mimoriadne vážne následky," varovala kancelárka.

Nedávno zvolený francúzsky prezident Nicolas Sarkozy smerom k Poľsku, ktoré sa pre ústavu vzhľadom na svoj postoj javí ako jedna z najväčších prekážok, povedal: "Francúzsko a Poľsko potrebujú silnú, aktívnu a jednotnú Európu." Sarkozy to povedal v rozhovore pre poľský denník Gazeta Wyborcza, ktorý zverejnili pred jeho krátkou štvrtkovou návštevou Poľska. "Už sme stratili príliš veľa času vo svete, ktorý sa veľmi rýchlo mení," povedal Sarkozy.

Poľský prezident Lech Kaczynski po stretnutí so svojím francúzskym kolegom povedal: "Myslíme si, že počas týchto extrémne dôležitých dní, 21. a 22. júna, dosiahneme kompromis a všetky členské krajiny odídu zo summitu spokojné." Jeho brat, premiér Jaroslaw Kaczynski, tento týždeň totiž povedal, že plánovaná medzivládna konferencia, na ktorej chcú členské štáty prediskutovať novú zmluvu, bude vyžadovať "približne jeden rok diskusií". Poľsko pohrozilo, že pokiaľ zoznam preberaných tém nebude podľa jeho predstáv, konanie konferencie prekazí. Varšave ide najmä o prehodnotenie hlasovacích mechanizmov v únii, hrozí, že dohodu bude vetovať a odmieta prijať zmeny v systéme hlasovania, ktoré predpokladá návrh zmluvy. Nové pravidlo hlasovania kvalifikovanou väčšinou, ktoré má za cieľ znížiť vplyv jednotlivých krajín pri vyjednávaní v rámci 27-členného bloku, vyžaduje tzv. dvojitú väčšinu predstavujúcu aspoň 55 percent členských štátov EÚ (minimálne 15) a 65 percent populácie únie. Varšava presadzuje, aby mala krajina počet hlasov korešpondujúcich s druhou odmocninou počtu jej obyvateľov v miliónoch, čím by sa posilnila váha stredne veľkých krajín.

Sarkozy sa po rokovaní s Kaczynským novinárom zdôveril, že teraz "lepšie porozumel obavám Poľska". V interview pred stretnutím však apeloval na členské krajiny rečníckou otázkou: "Ak bude každý z nás absolútne neústupný, napríklad, ak budú Briti proti akejkoľvek zmienke o základných právach, Poliaci proti hlasovaniu na základe dvojitej väčšiny a Francúzi proti inštitucionálnym zmenám, potom sa natisne otázka: čo vlastne robíme spolu?"

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stav demokracie v strednej Európe sa zhoršil
<< predchádzajúci článok
Horská služba upozorňuje na nebezpečné snehové polia

Európska ústava je pred summitom opäť v centre pozornosti - diskusné fórum čitateľov

Nacistický původ Evropské unie15.6. 7:58:06