Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2013

Európska únia dá státisíce na projekt ochrany prírody



Európska únia financuje sumou 580-tisíc eur projekt Koordinované cezhraničné činnosti ochrany prírody pozdĺž maďarsko-slovenského úseku Dunaja. Pre agentúru SITA to uviedla ...



Zdieľať
dunaj ekologicka katastrofa BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Európska únia financuje sumou 580-tisíc eur projekt Koordinované cezhraničné činnosti ochrany prírody pozdĺž maďarsko-slovenského úseku Dunaja.


Pre agentúru SITA to uviedla Valéria Kličková Szomolai z regionálnej rozvojovej agentúry Šamorín. Partnermi v projekte sú Správa parku Fertő-Hanság, Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR), Regionálna rozvojová agentúra Šamorín a Spolok Pstruh - Waldorfské ochranárske a turistické združenie.

„V rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 až 2013 sa títo partneri úspešne uchádzali o podporu koordinovaných cezhraničných ochranárskych činností pozdĺž maďarsko-slovenského úseku Dunaja,“ poznamenala s tým, že celkový rozpočet projektu je viac ako 590-tisíc eur, pričom z tejto sumy je viac ako 580-tisíc nenávratným finančným prostriedkom EÚ.

Cieľom projektu je podpora ochrany prírodných hodnôt regiónov Szigetközu a Žitného ostrova. „Slúži na rozvoj turistickej vybavenosti pohraničných chránených území takým spôsobom, aby umožňoval spoznávanie prírodných hodnôt, no nepoškodzoval pritom samotný ekosystém,“ priblížila Kličková Szomolai.

V rámci projektu plánuje Správa Národného parku Fertő-Hanság kúpiť dva solárne člny. Tie majú slúžiť na prezentáciu mokraďových biotopov a ostatných prírodných hodnôt Szigetközu a Mošonského Dunaja pre žiakov a učiteľov z regiónu. Za tým istým účelom zriadia tzv. mobilnú ekoflotilu Regionálna rozvojová agentúra Šamorín v regióne Žitného ostrova i Spolok Pstruh – Waldorfské ochranárske a turistické združenie v regióne Szigetközu.

„Mobilná ekoflotila pozostáva z terénnych bicyklov i kanoe a bude použitá v rámci ekovýchovných aktivít projektu a workshopov predstavujúcich prírodné hodnoty Podunajska,“ informovala agentúru SITA. Ako doplnkovú aktivitu plánuje Regionálna rozvojová agentúra Šamorín aj mobilnú interaktívnu ekovýstavu dunajského lužného ekosystému pre žiakov tohto regiónu.

Vedeckí pracovníci Štátnej ochrany prírody SR a Správy Národného parku Fertő-Hanság pripravia okrem toho spoločný dvojjazyčný zoznam chránených druhov rastlín a živočíchov Szigetközu a Žitného ostrova. Partneri projektu chcú zároveň vytvoriť základy pre čoraz populárnejší geocaching - vyhľadávanie tzv. geoskrýš pomocou zariadení GPS, a to umiestnením 70-tich, resp. 20-tich kusov geoskrýš na zaujímavé lokality na slovenskej, resp. maďarskej strane.

Turistická vybavenosť regiónov Szigetközu a Žitného ostrova sa podľa očakávaní doplní do septembra 2014. Vďaka tejto investícii sa značne zlepší viditeľnosť prírodných hodnôt týchto regiónov, vzrastie environmentálna uvedomelosť obyvateľstva a vytvoria sa lepšie podmienky pre budovanie partnerstva, sieťovanie a spoluprácu slovenských a maďarských organizácií a inštitúcií pre ochranu prírody.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Horolezec strhol v noci lavínu, padal s ňou 300 metrov
<< predchádzajúci článok
Vatikánske múzeá vystavia kresťanské nálezy zo Slovenska