Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2015

Európska komisia žiada od SR údaje o nakladaní s elektronickým odpadom



Európska komisia (EK) dnes v rámci pravidelného mesačného balíka rozhodnutí vo veci porušenia práva podnikla viaceré právne kroky voči 26 členským štátom EÚ z ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Brusel/Bratislava 29. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v rámci pravidelného mesačného balíka rozhodnutí vo veci porušenia práva podnikla viaceré právne kroky voči 26 členským štátom EÚ z dôvodu nesprávneho plnenia povinností vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ. Odôvodnené stanovisko komisie sa v prípade Slovenska týka oblasti životného prostredia.


Komisia vyzýva SR, aby zaslala podrobné údaje o tom, akým spôsobom zavádza právne predpisy EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) do svojich právnych predpisov. Slovenská vláda mala tieto predpisy zaviesť do vnútroštátneho práva do 14. februára 2014.

Novou smernicou o OEEZ sa nahrádzajú a aktualizujú staršie predpisy týkajúce sa odpadu z elektrických a elektronických zariadení v snahe predchádzať nepriaznivým vplyvom vzniku OEEZ a nakladania s ním na zdravie ľudí a životné prostredie alebo znižovať takého vplyvy.

Keďže Slovensko zmeškalo pôvodný termín, 31. marca 2014 mu exekutíva EÚ zaslala formálnu výzvu. Nový zákon o odpadoch, ktorým sa mala smernica transponovať do vnútroštátneho práva, nadobudne účinnosť až 1. januára 2016, preto EK prijala odôvodnené stanovisko. Ak Slovensko do dvoch mesiacov neprijme potrebné opatrenia, komisia môže vec predložiť Súdnemu dvoru EÚ.

Poľsko a Slovinsko už boli predvolané pred Súdny dvor EÚ presne z týchto dôvodov.

Balíček rozhodnutí vo veci porušenia európskej legislatívy sa týka mnohých sektorov. Cieľom je zaistiť správne uplatňovanie právnych predpisov EÚ, ktoré bude prínosom pre občanov aj podniky.

Komisia dnes prijala 120 rozhodnutí vrátane 38 odôvodnených stanovísk a šiestich podnetov, ktoré predložila Súdnemu dvoru Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miera nezamestnanosti v Portugalsku v marci klesla na 13,5 %
<< predchádzajúci článok
Podľa P. Bročku schôdze zastupiteľstva by mali byť častejšie a kratšie