Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2015

Európska komisia kritizuje štáty, ktoré diskriminujú Rómov



Európska komisia (EK) dnes v podobe formálneho oznámenia prijala "tvrdší postoj" voči členským štátom EÚ vrátane Slovenska, ktoré diskriminujú rómske komunity. Túto ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc
Brusel 29. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v podobe formálneho oznámenia prijala "tvrdší postoj" voči členským štátom EÚ vrátane Slovenska, ktoré diskriminujú rómske komunity. Túto iniciatívu EK privítali organizácie Amnesty International, Európska sieť proti rasizmu, Európske centrum pre práva Rómov a Nadácia Open Society.


Podľa poverenej riaditeľky Kancelárie AI pre Európske inštitúcie Iverny McGowanovej "je šokujúce", že v súčasnej dobe sú rómske deti na Slovensku systematicky oddeľované od nerómskych a posielané do osobitných škôl.

"Žiadnemu dieťaťu by nikdy nemal byť odoprený rovný prístup k vzdelávaniu, toto je základné ľudské právo," povedala McGowanová.

Viaceré medzinárodné a národné organizácie pôsobiace v oblasti ľudských práv a ochrany občianskej spoločnosti dlhé roky vyzývajú slovenskú vládu, aby pristúpila k riešeniu rozšírených diskriminačných praktík rómskych detí vo vzdelávaní.

Slovenská vláda podľa správy AI odmietla na tieto odporúčania reagovať a argumentovala, že na Slovensku je zaručené rovnaké zaobchádzanie s deťmi v oblasti vzdelávania. Amnesty International však upozorňuje, že realita na slovenských školách je "iný príbeh" a odvoláva sa na prieskumu Rozvojového programu OSN z roku 2012, podľa ktorého viac ako 43 percent Rómov na školách bolo zapísaných v etnicky segregovaných triedach.

V septembri 2014 Európska komisia začala právne konanie pre proti Českej republike pre porušenie antidiskriminačného zákona EÚ, keď poukázala na diskrimináciu rómskych detí vo vzdelávaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Holandský súd zamietol žalobu na veliteľov práporu OSN v Srebrenici
<< predchádzajúci článok
Ustanovenia zákona o elektronických komunikáciách sú protiústavné