Európska centrálna banka má o udržateľnosť inflácie v SR ”značné” obavy
Napriek tomu, že Európska komisia (EK) odporúča zavedenie eura na Slovensku od 1. januára 2009, Európska centrálna banka (ECB) vyjadrila "značné" obavy v súvislosti s udržateľnosťou konvergencie ...
BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Napriek tomu, že Európska komisia (EK) odporúča zavedenie eura na Slovensku od 1. januára 2009, Európska centrálna banka (ECB) vyjadrila "značné" obavy v súvislosti s udržateľnosťou konvergencie inflácie v SR.
"Slovensko čelí rizikám rastu inflácie, ktoré súvisia predovšetkým so skutočnosťou, že tlmiaci vplyv trendového nominálneho zhodnocovania slovenskej koruny voči euru na hladinu inflácie by sa v podmienkach neodvolateľne stanoveného pevného výmenného kurzu voči euru postupne vytratil," uvádza ECB vo svojej konvergenčnej správe. Udržateľnosť inflácie podľa banky ohrozuje aj napätie na trhu práce, ktoré vplyvom nedostatku určitých skupín pracovných síl môže viesť k nárastu miezd. Ďalšími rizikovými faktormi sú podľa ECB rastúce ceny energií, a skutočnosť, že na rast cien bude na Slovensku tlačiť aj proces dobiehania vyspelejších ekonomík.
Vytvorenie priaznivého prostredia pre udržateľnú konvergenciu si tak na Slovensku podľa ECB vyžiada okrem iného realizáciu udržateľných a presvedčivých opatrení rozpočtovej konsolidácie. "Takéto opatrenia by pomohli znížiť riziko vzniku dopytových inflačných tlakov a tlakov na bežný účet platobnej bilancie a zároveň upevniť proces konsolidácie a súčasný priaznivý vývoj hospodárstva," dodáva banka. V štrukturálnej oblasti bude podľa ECB dôležité zlepšiť fungovanie trhu práce, rast miezd by mal aj naďalej reagovať na zmeny rastu produktivity práce, na podmienky na trhu práce a na vývoj v konkurenčných krajinách. "Slovensko by tiež malo pokračovať v liberalizácii hospodárstva a ďalej zvyšovať konkurenciu na trhu tovaru a služieb, predovšetkým v energetickom sektore. Tieto opatrenia spolu s makroekonomickou politikou zameranou na stabilitu pomôžu vytvoriť prostredie prispievajúce k udržateľnej cenovej stabilite a podporia konkurencieschopnosť a rast zamestnanosti," dodáva ECB.
Na Slovensku sa však napriek tomu bude od budúceho roka platiť v eurách. EK totiž vo svojej konvergenčnej správe skonštatovala, že krajina plní maastrichtské kritéria udržateľne a odporučila Slovensko ako 16. člena eurozóny od januára 2009. Tento verdikt je pritom považovaný za kľúčový, po ktorom by mal už nasledovať len viac-menej formálny proces schvaľovania slovenského vstupu do eurozóny v ďalších európskych inštitúciách. Od konečného rozhodnutia o prijatí do eurozóny, ktoré by malo byť v súlade s odporúčaním EK, tak krajinu delí ešte niekoľko týždňov, počas ktorých k odporúčaniu komisie zaujme stanovisko Európsky parlament a následne 3. júna Rada ministrov hospodárstva a financií a Európska rada na úrovni premiérov a hláv štátov krajín Európskej únie na samite v dňoch 19. a 20. júna. V zmysle rozhodnutia rady premiérov a hláv štátov sa definitívne spečatí členstvo Slovenska v eurozóne 8. júla znovu na úrovni Rady ministrov hospodárstva a financií, kde sa tiež schváli konverzný kurz.
SITA