Európska burza posilnila, americká a japonská poklesli
Európske akcie si vo štvrtok polepšili o do pozitívneho teritória sa preniesli najmä vďaka očakávaniam ohľadom rozhodujúceho hlasovania amerického Senátu o revidovanom záchrannom pláne pre ...
BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) - Európske akcie si vo štvrtok polepšili o do pozitívneho teritória sa preniesli najmä vďaka očakávaniam ohľadom rozhodujúceho hlasovania amerického Senátu o revidovanom záchrannom pláne pre finančný sektor. Slabé výsledky priemyselného sektora eurozóny aj napriek tomu zanechali na trhu pochmúrnu atmosféru. Pod posilnenie indexu európskych akcií sa podpísali najmä banky, keď zmazali posledné straty spôsobené neistotou pri schvaľovaní záchranného balíčka pre americký finančný trh. Pokles cien na komoditnom trhu sa podpísal pod oslabenie akcií ťažobných spoločností. V bankovom sektore si Dexia pripísala 9,7 %, Lloyds TSB vzrástla o 10,4 % a Barclays sa zhodnotila o 4,4 %. Banka HBOS posilnila až o 21 %, pričom Fortis získal 13,7 %. Ťažobná spoločnosť Xstrata stratila 1,9 %, Lonmin si pohoršil o 20 %, BHP Billiton poklesol o takmer 4 % pričom Rio Tinto naopak vzrástla o 0,5 %. Spomedzi energetických spoločností BG Group oslabila o 0,4 % a Tullow Oil poklesol o 0,3 %. Výrobca automobilov Porsche po oznámení stagnovania výsledkov spoločnosti poklesol o 8,5 %. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzavrel stredajšie obchodovanie s rastom o 0,9 % na 1 072,64 bodu. V priebehu tohto roka si však index európskych akcií pohoršil o 29 %.
Akcie amerických spoločností v stredu oslabili a reagovali tak na prísne podmienky úverového trhu a slabé hospodárske výsledky. Investorov zaujímalo najmä hlasovanie Senátu o záchrannom balíčku, ktorý predtým zákonodarcovia odmietli. Spoločnosť General Electric stratila takmer 4 % a Caterpillar si odpísal 4,5 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones poklesol o 0,18 % na 10 831,07 bodu, širší S&P 500 stratil 0,45 % na 1 161,06 bodu a technologický Nasdaq poklesol o 1,07 % na 2 069,40 bodu. Vo finančnom sektore vzrástla banka Citigroup o 12 % a JPMorgan Chase si pripísala 6,3 %. Technologická spoločnosť Apple stratila 4 %, IBM oslabila o 5,8 %.
Tokijská burza vo štvrtok poklesla aj napriek schváleniu amerického záchranného plánu, pričom sa tak dostala na najnižšiu uzatváraciu úroveň za posledné tri roky. Investorov znepokojili najmä obavy z globálnej recesie a neuspokojilo ich ani hlasovanie Senátu za prijatie ozdravného balíčka pre finančný sektor. Hlavný japonský index Nikkei zavrel štvrtkové obchodovanie s poklesom o 1,9 % na 11 154,76 bodu, širší TOPIX stratil 2,2 % na 1 076,97 bodu. Automobilka Toyota si odpísala 3,4 %, Honda Motor poklesla o 4,5 %, výrobca stavebných strojov Komatsu stratil 10,7 %, Hitachi Construction oslabila o 14,7 %. Výrobca ocele Nippon Steel evidoval pokles o 8,5 % a technologická Sony oslabila o 5,9 %.
SITA/Reuters