Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2011

Europoslanec Boris Zala nie je proti federalizácii EÚ



Europoslanec Boris Zala (Smer-SD) sa nebráni kombinácii konferedratívnych a federatívnych prvkov v rámci EÚ, pretože vidí perspektívu Slovenska v tomto zoskupení. „Tam je naša ekonomická ...



Zdieľať
boris zala BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Europoslanec Boris Zala (Smer-SD) sa nebráni kombinácii konferedratívnych a federatívnych prvkov v rámci EÚ, pretože vidí perspektívu Slovenska v tomto zoskupení. „Tam je naša ekonomická prosperita. Akonáhle by sme sa izolovali z tohto smeru, vypadneme a dostaneme sa do turbulencií svetovej ekonomiky, ktoré my ako Slovensko nie sme schopní zvládnuť. Z tohto dôvodu podporujem konfederačno federatívny model, ktorý sa pripravuje,“ povedal dnes pre agentúru SITA Zala. Podľa neho sa v súvislosti s eurovalom začína hovoriť o silnejšej federalizácii Európskej únie. Vyslovujú sa za ňu predseda Európskej komisie i šéfovia jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente, teda ľudovci, sociálni demokrati i liberáli. V únii sa podľa neho hovorí o vzniku vlády, ktorá by však nemala byť zložená z premiérov 27 krajín. „Netrúfam si popísať ten mechanizmus, ale som presvedčený, že bude iný ako vládol v Československu,“ uviedol.


Na poslednom zasadnutí predsedníctva Smeru-SD túto otázku podľa Zalu otvoril podpredseda strany Marek Maďarič. Aj na Slovensku treba otvoriť diskusiu, aký bude prístup Slovenska k tejto otázke. „Je treba citlivo na vážkach zvažovať, čo je pre SR prospešné,“ povedal.

Podľa Zalu keď sa rokuje na úrovni 27 premiérov EÚ, a ak nie je právo veta, existuje taký veľký tlak, že veľkým krajinám viac podliehame. „Ale na úrovni EÚ, na komunitárnom pilieri má každá krajina rovnaké postavenie bez ohľadu na svoju reálnu silu. V rámci tohto konfederatívneho federálneho usporiadania máme väčšiu možnosť presadzovať slovenské záujmy ako v medzivládnom usporiadaní, ako je dominantné v súčasnosti,“ uviedol.

Zala sa neobáva, že by Slovensko federalizáciou Európskej únie niečo stratilo, ale myslí si, že by získalo. „Nikdy sa nám nesnívalo, že taká krajina ako SR bude môcť dnes rozhodovať o tom, kam sa EÚ, najväčší trh na svete bude vyvíjať,“ povedal s tým, že slovenský hlas má pri eurovale rovnaký hlas ako nemecký alebo španielsky. "Nevidím v čom by nám to mohlo uškodiť. EÚ nám nepridá ani nezoberie z toho, čo sme schopní vyrábať,“ dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Niektorí poslanci SaS už menia názor na euroval
<< predchádzajúci článok
EÚ rázne naznačuje, že odsúdenie Tymošenkovej bude problém