Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2015

Europoslanci dnes diskutovali o riešeniach utečeneckej krízy v EÚ



Predseda Európskej rady Donald Tusk



Zdieľať
Predseda Európskej rady Donald Tusk Foto: TASR/AP Photo
Štrasburg 6. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu dnes naliehavo vyzvali členské štáty Európskej únie, aby sa viac sústredili na riešenie utečeneckej krízy. Dnešná debata europoslancov o migrácii hodnotila závery neformálneho summitu EÚ z 23. septembra.


Na summite EÚ sa národné vlády dohodli na zvýšení financovania a podpore tých krajín EÚ, ktoré sú najviac vystavené migračným tlakom, na zvýšenej ochrane vonkajších hraniciach únie, dôraznejšej pomoci pre susedné krajiny a vyčlenení financií pre agentúry zaoberajúce sa sýrskymi utečencami.

Väčšina poslancov počas rozpravy podporila návrh Európskej komisie na riešenie utečeneckej krízy.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v Štrasburgu uviedol, že státisíce utečencov prichádzajú do Európy, pretože vedia, že naša spoločnosť je najviac otvorená a najviac tolerantná zo všetkých.

"Prvé prikázanie dnešných dní je obnovenie kontroly na vonkajších hraniciach EÚ, čo je nevyhnutná podmienka pre účinnú humanitárnu a bezpečnú migračnú politiku," uviedol Tusk.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker europoslancom pripomenul, že EÚ sa pri tejto kríze nemôžeme pozerať len dovnútra, ale musí pozorne vnímať udalosti na periférii Európy, ktoré sa nás priamo týkajú. Dodal, že "Turecko a Európska únia musia ísť spoločnou cestou", a upozornil na rolu, ktorú europarlament zohráva pri utečeneckej kríze.

"Európsky parlament odobril spravodlivé prerozdelenie utečencov, čo dalo možnosť Rade EÚ, aby urobila to isté," konštatoval Juncker a poďakoval europoslancom, že v tejto veci dokázali konať rýchlo.

V reakcii na vystúpenie Tuska a Junckera šéf skupiny Európskej ľudovej strany, nemecký poslanec Manfred Weber upozornil, že ľudia v EÚ sa cítia neistí vzhľadom na súčasnú migračnú krízu. Dodal, že lídri EÚ musia ukázať ľuďom, že vedia prísť s odpoveďou.

"Nepotrebujeme nové nápady. To, čo musíme urobiť, je vykonávanie už existujúcich nápadov, to je to, čo nám chýba," konštatoval Weber.

Predseda frakcie Socialistov a demokratov (S&D), taliansky poslanec Gianni Pittella vo svojej reakcii uviedol, že "múry, sebectvo, nenávisť sú všetko negatívne javy", ktoré Európanom nepomáhajú riešiť utečeneckú krízu.

Poľský poslanec Ryszard Antoni Legutko v mene Európskych reformistov a konzervatívcov (ECR), tretej najsilnejšej skupiny v EP, povedal, že EÚ potrebuje dlhodobé ciele pre zvládnutie tejto krízy.

"Rada hovorila o kultúrnych a sociálnych kritériách, ktoré musíme brať do úvahy pri imigračnej politike. Dáva to zmysel. Obávam sa však, že Európania majú taký silný systém tabu a zábran okolo imigrácie, že nie je veľa nádeje pre racionálnu diskusiu," uviedol Legutko.

V mene európskych liberálov a demokratov (ALDE) vystúpil šéf tejto frakcie Guy Verhofstadt. Belgický europoslanec kritizoval Tuska, že je vo svojej pozícii málo iniciatívny, a vyzval vlády EÚ, aby bojovali proti utečeneckej kríze.

"Trpíme dôsledkami. Nie sú tu na to ani Rusi, ani Američania. My v súčasnosti nevyvíjame žiadnu iniciatívu na európskej úrovni. V rámci samotnej Európskej rady máme dokonca tri rôzne názory. Tak sa chopte iniciatívy!" vyzval Verhofstadt európske štáty.

Belgický europoslanec z frakcie Zelení/EFA Philippe Lamberts v tejto súvislosti upozornil, že EÚ vytvára 23,7 percenta celosvetového HDP, pričom 160.000 utečencov, ktorí majú byť prerozdelení v krajinách EÚ, tvorí len okolo 0,2 percenta zo všetkých utečencov na svete.

Francúzsky poslanec z euroskeptickej skupiny Európa národov a slobody (ENF) Louis Aliot sa v debate zastal maďarského premiéra Viktora Orbána. Povedal, že EÚ musí pomáhať najviac vystaveným krajinám, ako sú Taliansko a Maďarsko, ale zároveň musí zastaviť "stigmatizáciu" Orbána, ktorý podľa neho v Maďarsku tvárou v tvár kríze robí to najlepšie, čo môže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament minie na predsedníctvo v Rade EÚ viac ako pol milióna eur
<< predchádzajúci článok
Situácia s darovaním orgánov na Slovensku je v rámci Európy kritická