Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2017

Europoslanci chcú právnu istotu pre rodičov s adoptovanými deťmi v EÚ



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 2. februára (TASR) - Európska komisia (EK) by mala predložiť návrh legislatívnej úpravy, ktorá by členské štáty zaviazala automaticky vzájomne uznávať vnútroštátne osvedčenia o osvojení dieťaťa. Rozhodli o tom dnes poslanci Európskeho parlamentu v rámci miniplenárneho zasadnutia v Bruseli.


Europoslanci exekutívu EÚ vyzvali, aby takýto právny rámec pripravila so zreteľom na najlepší záujem dieťaťa. Zároveň odporúčajú aj zavedenie európskeho osvedčenia o osvojení, čo by malo proces automatického uznávania adopcií urýchliť.

Legislatívne uznesenie, ktoré EP prijal väčšinou hlasov, vyzýva eurokomisiu, aby predložila návrh pravidiel automatického celoeurópskeho uznávania vnútroštátnych adopcií. Ide o prípady, keď sú adoptívni rodičia a osvojené deti obyvateľmi toho istého členského štátu. Haagsky dohovor požaduje automatické uznávanie adopcií vo všetkých signatárskych štátoch, vrátane členských štátov EÚ, avšak len v prípadoch, keď adoptívni rodičia osvojeného dieťaťa pochádzajú z odlišných štátov.

Urýchleniu automatického uznávania vnútroštátnych adopcií inými krajinami EÚ pomôže podľa europoslancov práve zavedenie európskeho osvedčenia o osvojení.

"Vyzývame Európsku komisiu, aby podnikla kroky v oblasti uznávania domácich osvedčení o osvojení tak, aby mali rodiny s adoptovanými deťmi právnu istotu, aj keď sa presťahujú do iného členského štátu," uviedol spravodajca tohto uznesenia, poľský poslanec Tadeusz Zwiefka.

Europarlament v správe pre médiá upozornil, že rodiny, ktoré si osvojili dieťa vo svojom členskom štáte, dodnes narážajú na právne a administratívne prekážky v prípade, ak sa presťahujú do inej krajiny EÚ. S problémami sa stretávajú napríklad pri zápise osvojených detí do školy alebo v zariadeniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.

Uznesenie sa týka iba vzťahu medzi adoptívnym rodičom a osvojeným dieťaťom. Eurokomisia sa musí návrhom EP zaoberať alebo zdôvodniť, prečo tak nemôže urobiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér Robert Fico odletel na summit EÚ na Malte s témou migrácie
<< predchádzajúci článok
Irán vykonal skúšku strely schopnú niesť jadrovú hlavicu