Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2012

Európania protestovali proti kontroverznej zmluve ACTA


Tagy: ACTA

Obyvatelia európskych miest v sobotu masovo protestovali proti ratifikácii kontroverznej dohody ACTA, ktorej deklarovaným cieľom je boj proti internetovým pirátom. ...



Zdieľať
acta BRATISLAVA/SOFIA/PRAHA/BRUSEL 11. februára (WEBNOVINY) - Obyvatelia európskych miest v sobotu masovo protestovali proti ratifikácii kontroverznej dohody ACTA, ktorej deklarovaným cieľom je boj proti internetovým pirátom.


Aktivisti ale tvrdia, že zmluva obmedzí základné slobody a na najväčšej počítačovej sieti zavedie cenzúru. Demonštrantom sa nepáči ani spôsob, akým sa o dohode diskutuje na pôde Európskej komisie. Exekutívny orgán únie obviňujú z toho, že debatu o zmluve sa snaží obmedzovať a ratifikáciu organizuje "za zatvorenými dverami". Brusel v sobotu vydal osemstranový dokument, v ktorom popisuje podrobnosti okolo vyjednávania o obsahu zmluvy a bráni sa tak obvineniam z netransparentnosti.

Jeden z najmasovejších protestov proti ACTA sa odohral v bulharskej metropole Sofia, kam prišlo v sobotu demonštrovať viac ako 3000 ľudí. Protestovali aj Česi, Slováci a Poliaci, ktorí do ulíc vyšli aj napriek tuhým mrazom. Viacero z demonštrantov malo na tvárach masky Guya Fawkesa, ktorý sa stal symbolom aktivistov za zachovanie slobody na internete.

Medzinárodná dohoda ACTA podľa Európskej komisie dodržiava všetky základné práva, ako je právo na súkromie, sloboda prejavu a ochrana údajov. Nesúhlasí ani s tvrdeniami, že prijatím zmluvy sa obmedzí prístup k internetu a zavedie cenzúra webových stránok. ACTA si podobne ako jej americká obdoba SOPA kladie za cieľ bojovať proti šíreniu nelegálnych kópií a falzifikátov, či už ide o záznamy hudobných alebo filmových diel, falšované lieky, napodobeniny značkových odevov a podobne. Zavádza zodpovednosť pre poskytovateľov pripojenia odtajniť medzinárodným orgánom informácie o jednotlivých užívateľoch či weboch, ktoré by porušovali autorské práva. Hriešnikov by tak bolo možné stíhať oveľa jednoduchšie než v súčasnosti.

V japonskom Tokiu dohodu ACTA 26. januára podpísali zástupcovia 22 krajín EÚ. Pridali sa tak k signatárom, ktorí ju podpísali už v októbri minulého roka. Išlo o USA, Kanadu, Mexiko, Austráliu, Nový Zéland, Japonsko, Južnú Kóreu, Singapur a Maroko. Opatrenia obsiahnuté v zmluve zatiaľ nenadobúdajú právnu platnosť, musí ich schváliť Európsky parlament. Slovensko sa k signatárom zatiaľ nepripojilo. V Poľsku po protestoch verejnosti premiér Donald Tusk pozastavil proces ratifikácie a podobne sa zachoval aj predseda českej vlády Petr Nečas.



Protestovali aj Slováci

Tagy: ACTA
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SR by mala hľadať spojencov na úpravu ACTA, tvrdí Štefanec (9. 2. 2012)
 ACTA dodržiava všetky základné práva, tvrdí Európska komisia (7. 2. 2012)
 Dohoda ACTA zasahuje do ľudských práv, Smer ju nepodporí (6. 2. 2012)
 Juraj Miškov stopol ACTA. Chce otvorený verejný dialóg (6. 2. 2012)



nasledujúci článok >>
Slovensko ohrozujú mrazy, v Liptovskom Mikuláši bolo -27°C
<< predchádzajúci článok
Video: Nahnevaní belgickí hasiči vytiahli na premiéra hadice