Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. marca 2013

Európania považujú hotovosť za najšpinavšiu vec každodenného používania



Nový prieskum spoločnosti MasterCard, jednotky v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zistil názor Európanov na hotovosť.



Zdieľať
Tá je podľa nich opotrebovaná, špinavá a prelezená baktériami. 57 % z nich verí, že bankovky a mince sú tým najšpinavším, s čím prídu do styku, dokonca ešte špinavšie ako držadlá na eskalátoroch.
 
Nezávislý prieskum uskutočnený vedcami z Oxfordskej univerzity odhalil, že európske bankovky obsahujú priemerne viac ako 26 000 baktérií, pri čom na najčistejšej a najnovšej našli 2 400 baktérií.
 
„Predstavy Európanov o špinavých peniazoch nie sú bezdôvodné. Bankovky, ktoré sme testovali, mali na sebe v priemere 11 000 baktérií, čo je vzhľadom k počtu patogénnych organizmov dostatočné množstvo na prenos infekcie. Predchádzajúca štúdia bankoviek objavila kontamináciu potenciálne škodlivými baktériami ako napr. baktériami z rodu Klebsiella[1] a Enterobacter[2], ktoré môžu človeku spôsobiť ochorenie. Stále zvyšujúce sa množstvá kmeňov baktérií rezistentných na liečbu antibiotikami je hrozbou, na ktorú nedávno upozornila Dame Sally Davies, hlavná zdravotnícka úradníčka Veľkej Británie. S tým, ako sa bankovky neustále odovzdávajú medzi rôznymi ľuďmi, je štúdia mapujúca celosvetové rozšírenie baktérií pohybom bankoviek naozaj prínosná,“ povedalIan Thompson, profesor všeobecného strojárstva na Oxfordskej univerzite.
 
Výsledky vnímania čistoty vecí sú presvedčivé a preukázateľné – medzi rôznymi krajinami naprieč Európou boli len malé rozdiely. Vo všetkých 15 európskych krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, bola hotovosť vnímaná ako najmenej hygienická vec zo všetkých skúmaných predmetov. Predstihla dokonca aj držadlá na eskalátoroch, tlačidlá platobných terminálov a knihy v knižniciach.
 
„V všetkých 15 krajinách bola hotovosť zvolená najšpinavšou vecou na zozname, 83 % Európanov verí, že hotovosť obsahuje veľké množstvo baktérií. Verejnosť je presvedčená, že v porovnaní s ostatnými predmetmi každodenného použitia je hotovosť tým najšpinavším. Európania uprednostňujú platbu kartou, pretože ju považujú za jednoduchší a pohodlnejší spôsob platenia. Teraz môžeme povedať, že väčšina ľudí ju tiež považuje za hygienickejšiu,“ dodal Gaetano Carboni, vedúci pracovník tímu Global Products and Solutions v rámci spoločnosti MasterCard Europe.
 
 
 
 
Vnímanie hotovosti naprieč Európou z decembra 2012 a aktuálne výsledky vedeckých testov z marca 2013.
 
Krajina
Stĺpec A
Percento ľudí, ktorí vnímajú hotovosť ako najšpinavšiu
Stĺpec B
Počet baktérií nájdený na národnej mene v nezávislom teste
 
 
 
 
 
Taliansko (euro)
66 %
11066
 
Švajčiarsko (frank)
64 %
32400
 
Poľsko (zloty)
63 %
25700
 
Španielsko (euro)
63 %
11066
 
Dánsko (koruna)
 
Rusko (rubeľ)
 
62 %
60 %
40266
30000
 
Priemerne naprieč Európou
57 %
26000
 
Holandsko (euro)
56 %
11066
 
Belgicko (euro)
55 %
11066
 
Veľká Británia (libra)
 
Rakúsko (euro)
 
54 %
54 %
18200
11066
 
Nórsko (koruna)
54 %
11733
 
Nemecko (euro)
51 %
11066
 
Francúzsko (euro)
50 %
11066
 
Fínsko (euro)
 
48 %
11066
 
Zdroj: TNS Data
 
O prieskume:
Táto správa predstavuje výsledky súhrnného on-line prieskumu. Tri otázky boli kladené približne 1 000 respondentom v každej z 15 nasledujúcich krajín: Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Španielsko, Taliansko, Poľsko a Rusko.
Prieskum prebiehal medzi 14. a 20. decembrom 2012.
Výsledky boli triedené podľa veku, pohlavia a regiónu, aby odrážali názor obyvateľov príslušnej krajiny.
 
 
Ako boli vykonávané testy a koľko bankoviek bolo testovaných:
Z bankoviek boli izolované baktérie prostredníctvom výteru s pufračným roztokom a ten bol následne zriedený a pipetovaný na sójový agar na Petriho misky. Agar obsahuje živiny, čiže na ňom môžu rásť baktérie. Petriho misky sa následne nechali päť dní inkubovať pri 30 ºC a počet baktérií bol potom počítaný v troch kópiách (colony forming units, CFU). Pretože len asi 1 % baktérií raste v laboratórnych podmienkach, boli výsledky násobené 100 na získanie približného počtu baktérií na každej bankovke. Ide o štandardný postup pri kvantifikácii baktérií vypestovaných in vitro.
Testovali sme 25 rôznych bankoviek zo 6 rôznych mien a z každej bolo odobraných desať samostatných výterov.


[1] Klebsiella je baktéria spôsobujúca infekcie dýchacieho a močového ústrojenstva a rán.
[2] Enterobacter je baktéria, ktorá sa bežne vyskytuje v črevách ľudí, zvierat a niekedy rastie na rastlinách. Môže pôsobiť aj patogénne.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rudenko: Tlak trhu je pri súkromných školách jednoznačný
<< predchádzajúci článok
Výstup krízového štábu k znečisteniu potokov Hlinky a Moštenica