Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. novembra 2017

Eurokomisia: Rozhodnutie o presídlení agentúr je prvý dôsledok brexitu



Na snímke sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Londýne.



Zdieľať
Na snímke sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Londýne. Foto: TASR/AP
Brusel 21. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu, pripomenula exekutíva EÚ po pondelňajšom hlasovaní ministrov 27 členských štátov EÚ o nových sídlach oboch agentúr.


Žrebovanie vo finálnych kolách hlasovania rozhodlo v prospech Amsterdamu v prípade EMA (na úkor Milána) a Paríža v prípade EBA (v neprospech Dublinu). Na priebeh hlasovania dozeralo Estónsko ako predsednícka krajina v Rade EÚ.

"Premiestnenie týchto dvoch agentúr je priamym dôsledkom – a prvým viditeľným efektom – rozhodnutia Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie," uvádza sa v stanovisku EK pre médiá.

Podľa správy eurokomisie EMA a EBA predstavujú dva kľúčové regulačné orgány pre jednotný trh EÚ a sú nevyhnutné pre povoľovanie liekov a reguláciu bánk. Aj preto bolo treba zabezpečiť, aby aj po marci 2019 naďalej fungovali bez problémov a prerušení.

Komisia zdôraznila, že proces hlasovania bol založený na kritériách, ktoré stanovili predseda EK Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Schválili ich aj hlavy štátov a vlád 27 členských štátov na júnovom summite EÚ.

Po oznámení výsledkov hlasovania eurokomisia musí pripraviť potrebné právne kroky a vypracovať legislatívne návrhy na zmenu zakladajúcich nariadení týchto dvoch agentúr. Nové zákonné návrhy budú zamerané výlučne na otázku premiestnenia EMA a EBA.

Komisia zdôraznila, že bude proces relokácie pozorne sledovať. V prípade potreby a v rámci svojich právomocí poskytne agentúram pomoc, pokiaľ ide o rozpočet EÚ, pravidlá verejného obstarávania a otázky týkajúce sa zamestnancov.

Otázka presídlenia oboch agentúr nie je súčasťou rokovaní o brexite, bola výlučne predmetom rozhovorov 27 členských štátov EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žirinovskij chce opäť bojovať o funkciu ruského prezidenta
<< predchádzajúci článok
Slovenskej pošte sa nedarí hľadať externé firmy na doručovanie balíkov