Euroinštitúciám veríme viac, ich fungovaniu nerozumieme
Slováci naďalej zostávajú eurooptimistami. Majú väčšiu dôveru k európskym inštitúciám než k slovenským a väčšina vníma vstup do Európskej únie ako dobrú vec. Na druhej strane fungovaniu EÚ ...
BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Slováci naďalej zostávajú eurooptimistami. Majú väčšiu dôveru k európskym inštitúciám než k slovenským a väčšina vníma vstup do Európskej únie ako dobrú vec. Na druhej strane fungovaniu EÚ nerozumejú a majú pocit, že ich hlas v únii nezaváži. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 69. "Na jednej strane máme pocit, že do toho veľmi nemáme čo kafrať, nemáme čo povedať Európskej únii a nikto nás nepočúva, ale v princípe je nám dobre, tak prečo by sme sa sťažovali, eurofondy prídu, môžeme ísť pracovať do Británie, Írska, čo by sme rozhodovali," zhodnotil Slovákov na dnešnej tlačovej besede autor národnej správy Eurobarometra 69 Ivan Kuhn. Podľa neho jedným z vinníkov, prečo Slováci nepovažujú svoje hlasy za dôležité, je aj vláda, ktorá podmienky Európskej únie prijíma bez výhrad. "U nás je to v podstate tak, že každá vláda všetko prijala bez nejakého šomrania," poznamenal Kuhn.
Tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v SR Roman Schönwiesner vyhlásil, že 76 % slovenských respondentov si myslí, že Slovensko profituje z členstva v EÚ. "Ide o piaty najvyšší podiel v celej EÚ," povedal Schönwiesner. Podľa neho je najväčším paradoxom Írsko, ktoré skončilo na prvom mieste. Íri odmietli v referende Lisabonskú zmluvu, čím zablokovali jej schvaľovanie v rámci únie.
Slováci neobanovali vstup do únie. Vyše polovica Slovákov (57 %) v prieskume označila naše členstvo za "dobrú vec". Európsky priemer dosiahol 52 %. Za "zlú vec" ho považuje 6 % slovenských občanov, priemer európskej dvadsaťsedmičky je 14 %. Európske inštitúcie v Eurobarometri 69 získali od Slovákov doteraz najväčšiu dôveru (67 %). Euroinštitúcie zaznamenali väčšiu dôveru len na Cypre, v Estónsku a Belgicku. Najhoršie dopadli vo Veľkej Británii a Rakúsku. Kuhn považuje za paradoxné, že Slováci prejavili najväčšiu dôveru Európskemu parlamentu, ale účasť na voľbách do europarlamentu bola veľmi nízka. Podľa Kuhna Slováci viac dôverujú Bruselu, pretože majú málo informácií o EÚ, považujú ho za súčasť vyspelejšej západnej Európy a majú pocit, že v euroinštitúciách pracujú väčšinou ľudia zo západnej Európy. "Vzniká tak ideálnejší obraz," podotkol Kuhn s tým, že slovenskí politici sú pod drobnohľadom, vie sa o ich chybách a prešľapoch. "Vie sa málo o tom, čo sa deje v Bruseli," dodal Kuhn.
Naopak, národné inštitúcie strácajú na dôvere. "Najnižšia dôvera je k vláde a parlamentu, okolo jednej tretiny občanov dôverujú, dve tretiny nedôverujú," uviedol Kuhn. Podľa neho, kým pred parlamentnými voľbami v roku 2006 im dôverovalo 20 % Slovákov, po voľbách to bolo vyše 40 %. "Od jari minulého roka dôvera k vláde a parlamentu zase pomaličky klesá," dodal Kuhn.
Znalosti, ako funguje Európska únia, chýbajú. Až 57 % Slovákov skôr nesúhlasilo s otázkou, či rozumejú fungovaniu únie, skôr súhlasilo 36 % a 7 % nevedelo odpovedať. Európsky priemer dopadol lepšie, 44 % ľudí z EÚ povedalo, že skôr súhlasí, 47 % skôr nesúhlasilo a 9 % nevedelo dať odpoveď. Tri štvrtiny Slovákov si myslia, že ich hlas nemá váhu v Európskej únii, konštatoval Kuhn. Rovnako tri štvrtiny chcú, aby o daniach rozhodovala výlučne slovenská vláda a nie EÚ. Medzi najdôležitejšie výzvy budúcnosti označili Slováci sociálne otázky, ochranu životného prostredia a boj proti zločinu, v čom sa nelíšia od väčšiny občanov EÚ.
Vstup Kosova, Albánska a Turecka do európskeho spoločenstva podporuje menej Slovákov než je európsky priemer. Opačná situácia je v prípade Chorvátska, za jeho vstup je 79 % Slovákov, európsky priemer je 52 %.
Eurobarometer sa organizuje na podnet Európskej komisie od roku 1973. Štandardný eurobarometer sa robí dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Prieskum Eurobarometer 69 sa na Slovensku uskutočnil od 1. apríla do 20. apríla na vzorke 1 085 obyvateľov starších ako 15 rokov. Ide o ôsmy prieskum od vstupu Slovenska do EÚ. Na Eurobarometri sa zúčastnili občania zo všetkých 27 členských krajín únie a z troch kandidátskych štátov Chorvátska, Turecka a Macedónska. Celkovo bolo oslovených 30 170 respondentov.
SITA