Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. júla 2014

EuroGas má mať dôkaz, že prišiel o mastenec kvôli úplatku pre ANO



Americká spoločnosť EuroGas tvrdí, že o licenciu na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome prišla pre korupčný komplot, o ktorom má dôkazy.



Zdieľať
Bratislava 3. júla (TASR) - Americká spoločnosť EuroGas tvrdí, že o licenciu na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome prišla pre korupčný komplot, o ktorom má dôkazy.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Píše v najnovšom vydaní týždenník Plus 7 dní, ktorý informuje o nemeckom svedkovi.

Ten pred notárom svedčil, že mu emisári strany ANO v roku 2004 ponúkali za úplatok 5 miliónov eur ťažobné práva na mastenec, ktoré sa v tom čase chystali vziať EuroGasu. To je jeden z dôvodov, pre ktorý spoločnosť podala 25. júna žalobu na Slovenskú republiku pred Medzinárodným centrom pre riešenie investičných sporov (ICSID) Svetovej banky (SB) vo Washingtone. EuroGas požaduje od Slovenska náhradu 3,2 miliardy USD (2,3 miliardy eur) za zmarené tržby, ktoré by podľa výpočtov audítorskej spoločnosti KPMG získali, ak by začala s ťažbou mastenca podľa plánu v roku 2007.

Týždenník Plus 7 dní má k dispozícii zápisnicu z výpovede vtedajšieho zástupcu spoločnosti Mondo Minerals W.D. Kellera, kde potvrdil, že v decembri 2004 mu pred stretnutím s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom dvaja muži ponúkli, že za sumu 5 miliónov eur pre ANO môže jeho spoločnosť získať ťažobné práva na mastenec. Podľa týždenníka Keller túto podmienku odmietol a prípad nahlásil nadriadeným. Neskoršie stretnutie s Ruskom sa skončilo bez výsledku.

Pavol Rusko Foto: TASR/Pavel Neubauer


Úplatky

Plus 7 dní tvrdí, že spomínanými mužmi boli v tom čase vysokopostavený úradník banského úradu Dušan Čellár a bývalý spolupracovník EuroGasu Peter Čorej. Ten tieto tvrdenia odmietol a označil za výmysly napriek tomu, že týždenník človeka s rovnakým menom a titulmi našiel na kandidačnej listine ANO do parlamentných volieb v roku 2006. Plus 7 dní k tomu dodáva, že po odobratí licencie EuroGasu ju v nasledujúcom tendri získala spoločnosť, ktorú vlastnila Čorejova manželka.

V tejto súvislosti sa objavilo viacero trestných oznámení a spor o údajnú priemyselnú špionáž, ktorú podľa predsedu predstavenstva EuroGasu Wolfganga Rauballa vedie jeho dcérska spoločnosť proti bývalému ťažiarovi mastenca v Gemerskej Polome, spoločnosti Eurotalc, predtým VSK Mining. Tá po čase vstúpila do firmy manželky P. Čoreja. Podľa týždenníka malo ísť o tajné technické informácie, ako bol plán otvárky a v dokumente VSK Mining z roku 2006 malo byť niekoľko strán identických s dokumentmi EuroGasu. Čorej, ktorý pracoval pre obe firmy, to odmieta a obviňuje Rauballa, že mu poškodzuje dobré meno, dodal týždenník Plus 7 dní.

Rozhodnutie NS SR

Najvyšší súd SR dvakrát rozhodol, že odobratie ťažobnej licencie EuroGasu bolo protiprávne. Hrozba žaloby pred tribunálom ICSID podľa rakúskeho denníka Die Presse spôsobila, že Slovensko začalo signalizovať pripravenosť k uzavretiu kompromisu. Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini v apríli vycestoval do Viedne na tajné stretnutie s predstaviteľmi EuroGasu. K dohode však neprišlo, píše denník.

EuroGas hrozil SR arbitrážami už od roku 2010. Za zmarenie investície v Gemerskej Polome žiadala najskôr v roku 2011 odškodné 500 miliónov eur. O rok sa k nároku na odškodné pridala aj spoločnosť EuroGas Inc., ktorá je registrovaná v USA. Celková suma požadovaného odškodného sa vyšplhala na 1,65 miliardy USD. EuroGas argumentoval porušením práv vyplývajúcich z dohody medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991. Ministerstvo financií SR však vlani poprelo, že by nastalo akékoľvek porušenie tejto dohody.

Objav ložiska

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome, o ktoré sa vedie spor, objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Tamojší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete. V súčasnosti je najväčším producentom v ťažbe mastenca Čína, významné ložiská sú aj v USA, Brazílii a Indii, z európskych štátov výraznejšie prispieva k svetovej produkcii Fínsko. Vzhľadom na široké priemyselné využitie mastenca, hlavne vo farmaceutickom, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle, spotreba aj dopyt po tejto surovine na trhu neustále rastú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Matka našla obhoreného syna pred garážou
<< predchádzajúci článok
Cena ropy klesá