Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. marca 2011

Eurofondy by mohli ísť na euroval, navrhuje Sulík



Jednou z možností, ako by sa mohlo Slovensko podieľať na vzniku nového stabilizačného mechanizmu eurozóny, by ...



Zdieľať
sulik Predseda NR SR a predseda strany SaS Richard SulíkFoto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) - Jednou z možností, ako by sa mohlo Slovensko podieľať na vzniku nového stabilizačného mechanizmu eurozóny, by mohlo byť využitie prostriedkov na úkor eurofondov. Túto možnosť otvoril v piatok predseda parlamentu (SaS) Richard Sulík. "Minimálne by takáto otázka mala byť preskúmaná. My tie eurofondy nevieme dočerpať, aj tak sú zdrojom obrovskej korupcie, aj tak kazia podnikateľské prostredie, tak potom skúsme ich tam použiť,“ uviedol na tlačovej besede predseda SaS.


Zároveň dodal, že možno je to úplná hlúposť alebo dobrý nápad. Každopádne by sa podľa jeho slov táto možnosť mala preskúmať. Podľa predsedu SaS by Slovensko malo hľadať možnosti ako prispieť do eurovalu, keďže objem prostriedkov, ktoré bude musieť zaplatiť, je na úrovni 600 mil. eur, za čo by sa dala urobiť napríklad skvelá reforma odvodov.

Sloboda a solidarita (SaS) pritom trvá na tom, že má výhrady k vzniku nového stabilizačného mechanizmu eurozóny. Podľa predsedu strany Richarda Sulíka však cieľom strany nie je zablokovať "celú Európu" a strana chce hľadať riešenia. Sulík zároveň na piatkovej tlačovej besede pripustil, že ak sa uskutočnia určité zmeny oproti pôvodne navrhnutému mechanizmu tzv. permanentného eurovalu, tak aj strana dospeje k "nejakému definitívnemu stanovisku". "My ani žiadne podmienky v tomto momente nemáme, ale máme výhrady," upozornil Sulík.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda permanentný euroval, by mal súčasný dočasný stabilizačný systém nahradiť v roku 2013. Podľa premiérky Ivety Radičovej má ísť o systém veľmi podobný Medzinárodnému menovému fondu, avšak v regióne eurozóny. Mechanizmus tak má pomáhať krajinám, ktoré sa prípadne dostanú do problémov s refinancovaním vlastného dlhu. Efektívna úverová kapacita mechanizmu má byť 500 mld. eur. Aby bola táto kapacita ratingovo najvyššie hodnotená, celý mechanizmus bude zahŕňať aj dodatočnú rezervu 200 mld. eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na stanici v Grazi našli štvrťtonovú bombu, doprava stojí
<< predchádzajúci článok
ŠÚ SR a SMK odmietajú Rafajovu kritiku