Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2011

Eugena Jurzyca zverejnil platy absolventov vysokých škôl



Uchádzači, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi viacerými vysokými školami, dostali od ministra školstva Eugena Jurzycu pomôcku. Rezort dnes na portáli absolventi.ieud.sk zverejnil ...



Zdieľať
studenti BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Uchádzači, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi viacerými vysokými školami, dostali od ministra školstva Eugena Jurzycu pomôcku.


Rezort dnes na portáli absolventi.ieud.sk zverejnil informácie o príjmoch absolventov vysokých škôl, fakúlt a študijných odborov.

Verejnosť si ich môže porovnať s platovým priemerom v danom odbore v národnom hospodárstve i v regióne.

Ministerstvo však upozorňuje, že platový rebríček nemusí kopírovať rebríček kvality škôl.

"Neznamená to, že ak má niektorá škola lepšie zarábajúcich absolventov, je lepšia," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Jurzyca. Rezort však verí, že zverejňovanie informácií o platoch či zamestnanosti absolventov pomôže zvýšiť kvalitu i vzájomnú konkurenciu škôl.

Portál obsahuje zatiaľ len údaje o platoch absolventov denného magisterského štúdia z roku 2009, pričom štatistiky mapujú ich mzdy za rok 2010 a za prvý štvrťrok 2011. Po skončení testovacej prevádzky by k nich v budúcom roku mali pribudnúť aj údaje o mzdách absolventov bakalárskeho či doktorandského štúdia.

Ministerstvo vychádzalo z informácií od Sociálnej poisťovne, do úvahy bralo len bežných zamestnancov. V štatistike chýbajú živnostníci, absolventi pracujúci v zahraničí, fakulty s menej ako 20 absolventmi a štátne vysoké školy.

Ministerstvo pre nedostatok informácií nezarátalo ani 11 z 12 súkromných vysokých škôl, pretože od súkromných škôl ešte zákon v roku 2009 nevyžadoval všetky potrebné informácie. V platovej štatistike za rok 2011 by už mali byť obsiahnuté.

Z celkovo 35 vysokých škôl sú aktuálne k dispozícii informácie o platoch absolventov všetkých 20 verejných vysokých škôl a jednej súkromnej. Ako vyplýva zo štatistík, najlepšie zarábajú tí, ktorí majú technické vzdelanie. Platovo nižšie sú v rebríčku absolventi humanitných či umeleckých fakúlt.

"To však môže byť spojené aj s tým, že umelci môžu pracovať v iných režimoch než bežní zamestnanci," ozrejmil Jurzyca s tým, že viacerí z nich majú živnosť. Štatistika nezohľadňuje, či absolvent zostal pracovať vo vyštudovanom odbore.


Rebríček najviac zarábajúcich absolventov

Ministerstvo školstva zoradilo rebríček desiatich vysokých škôl s absolventmi, ktorí zarábajú v priemere najviac. Na jeho čele je Slovenská technická univerzita v Bratislave, nasledujú Ekonomická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline a Technická univerzita v Košiciach.

Na šiestom mieste je Akadémia umení v Banskej Bystrici, na siedmom Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, za ňou nasledujú Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a prvú desiatku uzatvára Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Vzhľadom na fakt, že väčšina absolventov zostáva po štúdiu v regióne, kde sídli škola, Jurzyca priznáva isté skreslenie pri porovnaní absolventov škôl z východného a západného Slovenska.

" Zoberme si vysokú školu, ktorá je aj v Bratislave aj v Košiciach. V Bratislave má síce absolventov s vyššími platmi než v Košiciach, ale je hlboko pod lokálnym bratislavským priemerom a podobná škola v Košiciach je vysoko nad priemerom, tak je to informácia, ktorá naznačuje, že košická škola je možno aj lepšia, len má v úvodzovkách smolu, že je umiestnená v regióne, kde sú nižšie platy," povedal Jurzyca.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desmond v nedeľu otvorí R1 pre ľudí
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe klesli na 26-mesačné minimum