MOSKVA 14. marca (WEBNOVINY) - Európska únia (EÚ) bude aj naďalej závislá na tranzite ruského plynu cez územie bývalých štátov sovietskeho bloku, a to aj po otvorení dvoch nových plynovodov.
Vyhlásil to v piatok Torsten Wöllert, predstaviteľ EÚ pre energetiku v Rusku. Dva nové plynovody s pracovnými názvami Nord Stream a South Stream, ktoré pre niektoré štáty únie predstavujú záruku energetickej bezpečnosti, majú totiž podľa neho obmedzenú kapacitu a neisté plánovanie. "Žiadny z nich neukončí závislosť Ruska a EÚ na tranzitných štátoch ako sú Ukrajina a Bielorusko," uviedol Wöllert.
Plánovaný plynovod Nord Stream má mať podľa plánov počiatočnú kapacitu 27 mld. kubických metrov ročne a South Stream o tri miliardy viac. Cez Ukrajinu pritom do Európy prúdi ročne približne 120 mld. kubických metrov ruského plynu a ďalších 30 mld. kubických metrov sa dopravuje cez územie Bieloruska. V druhej fáze sa má síce kapacita Nord Stream zvýšiť na 55 mld. kubických metrov, avšak aj keď oba nové plynovody dosiahnu plnú plánovanú kapacitu, budú schopné prepraviť celkovo len 85 mld. kubických metrov plynu ročne, dodáva Wöllert.
Ruský plynárenský monopol Gazprom, ktorý zásobuje Európu tretinou potrebného plynu a participuje na oboch projektoch nových plynovodov, dlho uvažoval o alternatívnych možnostiach prepravy ruského plynu do Európy. Spory o tranzitné poplatky totiž v posledných rokoch spôsobili viaceré výpadky dodávok plynu pre európskych partnerov. Naposledy približne pred týždňom kvôli sporu o nedoplatky Ukrajiny za dodaný plyn.
Južný plynovod South Stream, ktorý postaví Gazprom s talianskou firmou ENI, bude viesť pod Čiernym morom, cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Náklady na jeho výstavbu sa odhadujú na 10 mld. eur. Severná trasa Nord Stream, na ktorej Gazprom spolupracuje s nemeckou firmou BASF, bude prepravovať ruský plyn popod Baltské more do Nemecka a ďalších štátov severnej Európy a jeho spustenie je naplánované na rok 2011. Náklady na Nord Stream sa odhadujú na najmenej 5 mld. eur.
SITA/Reuters