Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2009

EÚ už nebude podľa Klausa organizáciou, ale federálnym štátom



Český prezident Václav Klaus poslal ústavnému súdu vyjadrenie o zlučiteľnosti Lisabonskej zmluvy s ústavou krajiny, ktorý ho v piatok zverejnil na svojej internetovej stránke. Klaus vo svojom stanovisku ...



Zdieľať
BRNO 23. októbra (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus poslal ústavnému súdu vyjadrenie o zlučiteľnosti Lisabonskej zmluvy s ústavou krajiny, ktorý ho v piatok zverejnil na svojej internetovej stránke. Klaus vo svojom stanovisku upozorňuje predovšetkým na prijímanie európskeho práva väčšinovým systémom. "Vytráca sa charakteristický znak medzinárodnej organizácie - jednomyseľnosť členských štátov pri rozhodovaní o zásadných právnych dokumentoch tejto organizácie. Naopak, táto právna úprava je typickým atribútom federálneho štátu," uvádza prezident. "Základná moc federálneho štátu, ktorý má právomoc vytvárať právne normy, je federálny parlament. Toto zákonodarné teleso je zvyčajne zložené z dvoch komôr, kde jedna je tvorená poslancami, ktorí boli obyvateľstvom zvolení v rámci celého federálneho štátu, pričom druhá komora predstavuje zvolenú reprezentáciu vnútri jednotlivých federálnych štátov." Klaus ale poukazuje na to, že únia disponuje len jednokomorovým parlamentom.


V záverečnej časti svojho stanoviska český prezident ústavných sudcov upozorňuje na to, že v Lisabonskej zmluve nejde o prenos právomocí na medzinárodnú organizáciu, ale na skupinu štátov, ktoré môžu Českú republiku prehlasovať. "Prenos právomocí orgánov ČR na iný štát alebo skupinu štátov článok 10 ústavy nepripúšťa".

Česká republika je poslednou krajinou únie, ktorá ešte neratifikovala Lisabonskú zmluvu. Klaus minulý týždeň oznámil, že pre ČR žiada trvalú výnimku z Charty základných práv EÚ, ktorá je súčasťou Lisabonskej zmluvy. Výnimka má chrániť platnosť Benešových dekrétov a zabránil tak ďalším majetkovým požiadavkám Nemcov odsunutých zo sudetskej oblasti po druhej svetovej vojne.

SITA/MEDIAFAX

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Švédske predsedníctvo prišlo s riešením Klausových požiadaviek (23. 10. 2009)
 Únia musí žiadať Klausa, aby podpísal Lisabonskú zmluvu (21. 10. 2009)
 Klausova požiadavka k Lisabonu podľa odborov obmedzí práva občanov (20. 10. 2009)
 SR nedovolí Česku výnimku, ak nebude platiť aj pre nás, povedal Fico (19. 10. 2009)
 Ústava ČR umožňuje Klausovi nepodpísať Lisabon (19. 10. 2009)
 Klaus nepodpísal. A už o ňom kolujú vtipy (19. 10. 2009)
 Schválenie Lisabonu neznamená pre Klausa koniec dejín (17. 10. 2009)
 Klausa v boji proti Lisabonu podporujú dve tretiny Čechov (16. 10. 2009)
 Presuny peňazí usporia stovky miliónov (2. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Maďarsko si pripomína výročie krvavej revolúcie z roku 1956
<< predchádzajúci článok
Teherán sa k návrhu OSN vyjadrí až po ultimáte