Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2010

EÚ privítala výsledky tureckého referenda



Európska komisia v nedeľu privítala výsledky referenda v Turecku, na základe ktorých občania podporili navrhované zmeny ústavy. "Tieto reformy sú krokom správnym smerom, ...



Zdieľať
referendum Foto: SITA, AP

BRUSEL 13. septembra (WEBNOVINY) - Európska komisia v nedeľu privítala výsledky referenda v Turecku, na základe ktorých občania podporili navrhované zmeny ústavy. "Tieto reformy sú krokom správnym smerom, keďže sa týkajú viacerých dlhodobých priorít v rámci úsilia Turecka o úplné naplnenie prístupových kritérií EÚ," uviedol komisár únie pre rozširovanie Štefan Füle. Podľa jeho slov výsledky referenda demonštrujú otvorenosť Turkov reformám, ktoré majú posilniť ich práva a slobody. Ich konečný dopad však bude závisieť od spôsobu ich implementácie, podotkol. "Zdieľame názory mnohých v Turecku, avšak po dnešnom hlasovaní musia nasledovať ďalšie veľmi potrebné reformy týkajúce sa zvyšných priorít v oblasti základných práv, ako sú sloboda prejavu a sloboda náboženského vyznania," povedal Füle.

Turecko začalo rokovať s EÚ o vstupe v roku 2005, urobilo však len malý pokrok. Proti členstvu Ankary v únii sa stavia najmä Nemecko a Francúzsko, ktoré preň navrhujú niečo ako privilegované partnerstvo.

Občania Turecka v nedeľnom referende, ktoré je vnímané ako kľúčová skúška dôvery v proislamskú vládu, podporili významné ústavné zmeny. V prospech takéhoto balíčka hlasovalo 58 percent Turkov, informoval turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. "Podľa predbežných výsledkov za zmeny hlasovalo 58 percent voličov. Účasť bola 77 až 78 percent," uviedol Erdogan. Podľa jeho slov krajina tý mto rozhodnutím obyvateľov "prekročila historický prah na ceste k pokročilej demokracii a nadradenosti zákona".

Jadro balíčka z dielne vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorý v máji schválil parlament, sa zameriava na zmenu štruktúry vyšších stupňov tureckého súdnictva, bašty opozičných sekularistov. Ústavné dodatky tiež obmedzujú právomoci kedysi nedotknuteľných ozbrojených síl. Tie zažívajú ťažké časy, keďže sa zintenzívňuje prešetrovanie údajných plánov jej príslušníkov zdiskreditovať a zvrhnúť vládu AKP, v súvislosti s čím sa pred súd postavili už desiatky vojakov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda dnes aj o povinnej angličtine pre školákov
<< predchádzajúci článok
Britov v Afganistane obvinili z pašovania heroínu