Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2011

EÚ: Poslanci EP kritizujú koberec maďarského predsedníctva



Vlna rozhorčenia sa zdvihla sa v radoch europoslancov, keď do budovy Justus Lipsius v Bruseli, kde sa počas summitov stretávajú lídri 27 členských štátov, dalo maďarské predsedníctvo ...



Zdieľať
koberec madarsko Foto: SITA/APBRUSEL 14. januára (WEBNOVINY) - Vlna rozhorčenia sa zdvihla sa v radoch europoslancov, keď do budovy Justus Lipsius v Bruseli, kde sa počas summitov stretávajú lídri 27 členských štátov, dalo maďarské predsedníctvo Európskej únie rozprestrieť koberec zobrazujúci mapu Uhorska. Očakáva sa, že kritika nacionalistického postoja maďarskej vlády sa po rozvinutí koberca zobrazujúceho prierez históriou Maďarska ešte zintenzívni. Najmä po tom, ako Budapešť nedávno prijala nový zákon umožňujúci príslušníkom maďarskej menšiny v zahraničí jednoduchší postup pri získavaní občianstva. Uviedol internetový portál EUobserver.com.


Hovorca maďarského predsedníctva EÚ Márton Hajdú pre EUobserver poprel akékoľvek spojenie "koberca" so súčasnou politikou maďarskej vlády a uviedol, že by bolo "nespravodlivé" niečo také predpokladať. "Koberec je vo svojej podstate časovým prehľadom kultúrnych, historických a vedeckých symbolov alebo podôb Maďarska: kráľov, starovekých artefaktov, výňatkov z encyklopédie, mapy regiónu z revolučného roku 1848," vysvetlil. Pre poslancov Európskeho parlamentu z krajín spomínaného regiónu však samotný nápad použiť mapu, ktorá Slovensko a časti Rumunska a Srbska zobrazuje ako súčasť habsburského impéria, svedčí o nostalgických pocitoch, či dokonca iredentistických impulzoch súčasnej vlády.

Rakúska europoslankyňa za Európsku stranu zelených Ulrike Lunaceková súhlasí s tým, že rok 1848 bol rokom, keď Maďari spolu s ďalšími národmi povstali proti vláde Habsburgovcov, no upozornila, že o 19 rokov neskôr vzniklo Rakúsko-Uhorsko a Budapešť získala rovnaké postavenie ako Viedeň ako aj rovnakú moc nad ostatnými národmi. Mapa je podľa nej ukážkou zámeru premiéra Viktora Orbána "prekonať Trianonskú zmluvu", na základe ktorej sa Maďarsko po prvej svetovej vojne muselo vzdať územia dnešného Slovenska a častí Rumunska a Srbska. Práve preto stredopravá maďarská vláda nedávno prijala nový zákon o občianstve, hovorí poslankyňa. "Je to veľmi spiatočnícky pohľad pána Orbána a vôbec nesmeruje k spoločnej európskej budúcnosti. Je tiež úplne nesprávnym pochopením súčasných výziev EÚ," dodala.

Tzv. kultúrny koberec nie je prvým dielom, ktoré predsedníctvu EÚ prinieslo kritiku. V januári 2009 české predsedníctvo únie nechalo do spomínanej budovy umiestniť dielo s názvom Entropa zobrazujúce európske krajiny prostredníctvom predsudkov, ktoré o nich majú bežní ľudia. Lunaceková povedala, že "Česi boli aspoň zábavní. Ale Orbánova vláda nie je. Je to veľmi nacionalistické a má to poukázať na ich historickú dôležitosť."

Rumunský socialistický europoslanec Mircea Pascu na svojej internetovej stránke taktiež poznamenal, že "dôležitosť daná Uhorsku nie je najnápaditejším symbolom maďarského predsedníctvo únie". "EÚ podporuje zrušenie vnútorných hraníc...takéto gestá pravdepodobne podnietia nacionalistické reakcie v rámci EÚ v čase, keď únia najviac potrebuje solidaritu," dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezvestného Ľuboša našli zamrznutého v jazere
<< predchádzajúci článok
Žilinčania dostanú panely s on-line príchodmi autobusov