Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2018

EÚ nepovažuje parlamentné voľby v Kambodži za dôveryhodné



Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová.



Zdieľať
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová. Foto: TASR/AP
Brusel 30. júla (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Kambodži, ktoré sa konali vo "veľmi reštriktívnom politickom prostredí", nie sú "dôveryhodné". Exekutíva EÚ zároveň vyzvala kambodžské vládne orgány, aby obnovili demokraciu v krajine.


Hovorkyňa šéfky diplomacie Federicy Mogheriniovej Maja Kocijančičová upozornila, že neexistencia skutočnej volebnej súťaže a absencia inkluzívneho politického procesu znamenajú, že voľby z 29. júla nie sú reprezentatívne pre demokratickú vôľu kambodžských voličov. "V dôsledku toho výsledky volieb nie sú dôveryhodné," zdôraznila hovorkyňa.

Vládnuca Kambodžská ľudová strana (CPP) oznámila, že vyhrala parlamentné voľby, čo umožní premiérovi Hun Senovi, ktorý je na jej čele už 33 rokov, vykonávať ďalšie päťročné funkčné obdobie.

Podľa stanoviska EÚ sa volieb nemohla zúčastniť hlavná opozičná sila v krajine - Kambodžská strana národnej záchrany (CNRP). Zo zavedenia "reštriktívneho politického prostredia" Únia viní vládny režim. "V minulom roku kambodžské úrady využili súdny systém krajiny a iné formy nátlaku na obmedzenie priestoru vyhradeného pre politickú opozíciu, kritiku a disidentov vrátane občianskej spoločnosti," uviedla Kocijančičová.

EÚ kriticky vníma, že vláda rozpustila CNRP, zatkla a predĺžila zadržiavanie lídra CNRP Kem Sokha a uvalila zákaz politických aktivít po dobu piatich rokov pre 118 členov hlavnej opozičnej strany, a odsudzuje aj stav, keď nezávislé médiá v krajine sú na pokraji zániku, kým médiá podporované čínskymi investormi prosperujú.

"Európska únia očakáva, že kambodžské orgány obnovia demokraciu, začnú dialóg s opozíciou a vytvoria podmienky pre slobodnú politickú diskusiu a hospodársku súťaž, v rámci ktorej budú médiá a občianska spoločnosť vrátane obhajcov ľudských práv a práv pracovníkov slobodne vykonávať svoje aktivity bez neprimeraných obmedzení," predstavila Kocijančičová oficiálne stanovisko EK.

EÚ v decembri 2017, po rozpustení CNRP, pozastavila svoju finančnú pomoc určenú pre kambodžskú volebnú komisiu zodpovednú za organizáciu júlových parlamentných volieb.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Až 96% členov združenia nemeckých pilotov Ryanairu hlasovalo za štrajk
<< predchádzajúci článok
Záchranná loď Aquarius v stredu opäť vypláva na more