Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2018

EÚ naznačila potrebu prevencie pri predchádzaní lesným požiarom



Na archívnej snímke Karmenu Vella



Zdieľať
Na archívnej snímke Karmenu Vella Foto: TASR/AP
Brusel 20. septembra (TASR) - V roku 2017 padlo za obeť prírodným požiarom 1,2 milióna hektárov lesa a pôdy v Európe. Uvádza sa to vo štvrtkovej správe, ktorú zverejnila Európska komisia (EK) a ktorá vyzýva Európanov na prijatie prísnejších opatrení na prevenciu lesných požiarov.


Správa EK o lesných požiaroch poukazuje tiež na potrebu bojovať proti zmene klímy, "aby sme tým, čo prídu po nás, zanechali zdravšiu planétu".

Výročná správa o lesných požiaroch v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike za rok 2017 upozornila, že vlani podľahlo ohňu 1,2 milióna hektárov lesa a pôdy v Európe, čo je viac ako celková rozloha Cypru. Požiare si vyžiadali 127 obetí na životoch - z radov civilných osôb aj zasahujúcich hasičov - a zapríčinili hospodárske škody odhadované na takmer 10 miliárd eur.

Eurokomisár pre životné prostredie Karmenu Vella v tejto súvislosti upozornil, že extrémne poveternostné podmienky, ako aj dlhotrvajúce suchá a vlny horúčav pomáhajú pri šírení prírodných požiarov a sťažujú ich hasenie.

"Viac než 90 percent všetkých lesných požiarov je spôsobených ľudskou činnosťou. Preto orgány EÚ spolupracujú s členskými štátmi v oblasti prevencie a dbajú na to, aby boli občania a politickí činitelia lepšie informovaní o rizikách prírodných požiarov. Tiež musíme viac investovať do lesného hospodárstva, aby sme zabezpečili najlepšie postupy v celej EÚ," opísal situáciu komisár a pripomenul, že rok 2018 znovu presvedčil o tom, že je potrebné vynaložiť veľa práce v oblasti prevencie.

Spoločné výskumné centrum (JRC), ktoré je riadené eurokomisiou, pomocou svojich vedeckých metód nepretržite monitoruje prírodné požiare v Európe a poskytuje potrebné údaje prostredníctvom Európskeho informačného systému o lesných požiaroch. Z údajov JRC za posledné roky vyplýva, že počet i intenzita požiarov stúpajú.

Najnovšia správa EK naznačila jasný trend smerujúci k dlhším obdobiam požiarov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keďže k požiarom dochádza nielen v suchých a horúcich letných mesiacoch (júl až september), ale aj mimo tohto obdobia. V roku 2017 boli najkritickejšími mesiacmi jún a október, keď smrteľným požiarom čelili obyvatelia Portugalska a severného Španielska.

Komisia pripomenula, že najpostihnutejšou oblasťou ostáva aj naďalej oblasť okolo Stredozemného mora. Nezvyčajne suché letá v strednej a severnej Európe sa však tento rok prejavili veľkými požiarmi aj v krajinách, ako sú Švédsko, Nemecko či Poľsko, ktoré v minulosti zažili podobných požiarov len veľmi málo.

Väčšinu prírodných požiarov v roku 2017 (a v minulých rokoch), spôsobila ľudská činnosť - neudržateľné postupy obhospodarovania lesov, degradácia ekosystémov či výsadba ľahko vznetlivých druhov lesných drevín. Komisia preto zdôraznila, že kľúčovým prvkom v boji proti prírodným požiarom je prevencia.

Riziko požiarov podľa správy EK môžu znížiť primerané postupy obhospodarovania lesov a využívania pôdy a tiež lepšia informovanosť a zlepšovanie odbornej prípravy miestnych komunít, politických činiteľov a zainteresovaných strán.

Komisia zdôraznila, že v roku 2018 sa pri lesných požiaroch v Európe päťkrát aktivoval mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, pričom najmä Švédsku a Grécku bola poskytnutá značná podpora zo zahraničia. Počas uplynulého leta sa celkovo zmobilizovalo šesť vrtuľníkov, 15 iných lietadiel a vyše 400 hasičov a ďalších príslušníkov hasičských zborov. EÚ poskytla 1,6 milióna eur na pokrytie dopravných nákladov a na presun podpory do postihnutých krajín. Na žiadosť členských štátov sa v rámci vesmírneho programu Copernicus vypracovalo vyše 139 satelitných máp oblastí lesných požiarov, ktoré pomohli záchranárom v ich činnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USPOKOJIL SA S MÁLOM: Mladý Prešovčan ukradol hokejbalové trenírky
<< predchádzajúci článok
Výdavky a príjmy domácností v TSK vzrástli vlani najviac na Slovensku