Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. marca 2007

EÚ navrhuje záväzný podiel obnoviteľných zdrojov energie



Návrh záverečného prehlásenia vrcholnej schôdze Európskej únie (EÚ) obsahuje záväzný cieľ 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov na energetickej spotrebe do roku 2020. Uvádza text, ktorý v ...



Zdieľať

BRUSEL 9. marca (WEBNOVINY) - Návrh záverečného prehlásenia vrcholnej schôdze Európskej únie (EÚ) obsahuje záväzný cieľ 20-percentného podielu obnoviteľných zdrojov na energetickej spotrebe do roku 2020. Uvádza text, ktorý v piatok získala agentúra Reuters. Nemecká kancelárka Angela Merkelová dúfala, že dosiahne dohodu ohľadne dlhodobej stratégie spájajúcej energetiku a zmeny podnebia, aby mohla tlačiť na USA a ďalšie priemyselné a rozvíjajúce sa krajiny, aby nasledovali EÚ v boji proti globálnemu otepľovaniu. "Tento text predstavuje v politike EÚ v oblasti životného prostredia a zmeny podnebia skutočný zlom. Akonáhle bude schválený, vnesie do tejto oblasti novú kvalitu a EÚ sa ocitne v čele celosvetovej energetickej politiky," povedala Merkelová.

Kompromisný návrh, ktorý dalo do obehu nemecké predsedníctvo počas dvojdňového samitu, však ponecháva členským krajinám voľnosť v tom, ako daný cieľ naplnia. Dokument uvádza, že diferencované celkové národné ciele pre obnoviteľné zdroje by mali byť stanovené s ohľadom na rovnú a adekvátnu alokáciu pri vedomí rôznych štartovacích pozícií jednotlivých štátov. Cieľom tejto formulácie bolo pravdepodobne získať podporu štátov ako sú Slovensko, ČR či Francúzsko, ktoré sú závislé na výrobe elektriny v jadrových elektrárňach, alebo Poľsko s množstvom uhoľných elektrární.

Zo snahy vyrovnať kladné i záporné postoje členských štátov k atómovej energetike vzišla zmienka o jej prínose spočívajúcom v tom, že zodpovedá rastúcim obavám ohľadne zabezpečenia dodávok energie, ako aj zníženiu emisií oxidu uhličitého (CO2), pričom bezpečnosť bude prioritou rozhodovacieho procesu. Návrh taktiež stanovuje 10-percentný minimálny cieľ podielu biopalív v doprave, ktorý by členské krajiny EÚ mali dosiahnuť do roku 2020.

SITA, Reuters,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jučšenko vyzýva politikov zintenzívniť snahy o vstup do EÚ
<< predchádzajúci článok
S elektronickou formou spisov sa čaká len na políciu