EÚ môže prijať Chorvátsko aj bez Lisabonskej zmluvy, tvrdí Kubiš
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš nepredpokladá, že vrcholná schôdzka predstaviteľov Európskej únie vo štvrtok a v piatok v Bruseli nájde riešenie, ako ďalej po odmietnutí Lisabonskej zmluvy v ...
BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš nepredpokladá, že vrcholná schôdzka predstaviteľov Európskej únie vo štvrtok a v piatok v Bruseli nájde riešenie, ako ďalej po odmietnutí Lisabonskej zmluvy v írskom referende. Je možné, že časť z nej únia prevezme v inej forme. "Celý rad ustanovení Lisabonskej zmluvy, ktoré už dosť presne vyšpecifikovali trebárs inštitucionálne otázky, sú tými ustanoveniami, že v tej alebo inej podobe budú potvrdené. Ale nechcem nejako kategoricky vystupovať, či to bude vo forme Lisabonskej zmluvy alebo či to bude niečo iného," povedal pre agentúru SITA Kubiš po dnešnom rokovaní vlády.
Najskôr však musia Íri povedať svoje predstavy. Pretože od referenda uplynul len týždeň, nebudú mať podľa Kubiša ešte pripravené riešenie. "Je to priskoro. Nie, že by nechceli, ale ešte nemajú situáciu zanalyzovanú," odvolal sa na zdroje z írskej vlády.
Kubiš je presvedčený, že EÚ sa aj bez Lisabonskej zmluvy môže rozšíriť. "Myslím si, že na to máme všetky nástroje, že to možné je... Ja sa domnievam, že urobíme všetko a že k tomu budeme mať aj potrebné nástroje, aby Chorvátsko po veľmi rýchlom a úspešnom ukončení prístupových rokovaní sa čo najskôr stalo členskou krajinou Európskej únie," uviedol Kubiš.
Šéf slovenskej diplomacie podporuje pokračovanie ratifikácií Lisabonskej zmluvy, ktorá má reformovať inštitúcie EÚ, zredukovať počet poslancov europarlamentu aj komisárov Európskej komisie a posilniť pôsobenie navonok voleným prezidentom únie a ministrom zahraničných vecí. Tiež obmedzí oblasti, v ktorých majú členské štáty právo veta. Únia by nemala strácať čas nekonečnými debatami o reforme inštitúcií. "Naozaj musíme urobiť všetko, aby sme namiesto diskusií o inštitucionálnych zmenách, ktoré sú potrebné a predlžovaní týchto diskusií skoro donekonečna, aby sme sa naozaj zaoberali vecami, ktoré sú viac substantívne". Podľa Kubiša počet europoslancov či eurokomisárov nie je "tým svetoborným", na čom by mala stáť polovica práce EÚ.
Proti tomu, aby neúspech Lisabonu zatienil inú agendu nadchádzajúceho summitu EÚ, je aj premiér Robert Fico. Po stretnutí s kolegami z Česka, Poľska a Maďarska v pondelok v Prahe vyhlásil, že pre neho sú dôležité ceny potravín a ropy. Lídri EÚ by sa mali zaoberať predovšetkým tým, ako zastaviť ich rast. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy im vzápätí pripomenul, že práve oni sa silne zasadzujú za prijatie krajín Balkánu. Bez Lisabonu však rozširovanie nebude, a to ani o Chorvátsko, vyhlásil Sarkozy v Prahe.
Problémom EÚ nie je len írske nie, ale aj postoj Českej republiky. Väčšina krajín presadzuje pokračovanie ratifikácií, Česi sú rezervovaní. Premiér Mirek Topolánek vyhlásil, že už dnes je jasné, že zmluva od januára 2009 platiť nebude. Sarkozymu povedal, že nemôže garantovať súhlas českého parlamentu. Členovia hornej komory za Topolánkovu ODS sa obrátili na ústavný súd, do jeho rozhodnutia sa Praha k zmluve nevráti. ÚS bude posúdenie Lisabonu trvať niekoľko mesiacov. Česi budú od januára 2009 predsedať EÚ, pred nimi to budú od 1. júla Francúzi.
SITA