02. mája 2019
Ilustračná snímka Foto: TASR/APBrusel 2. mája (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok upozornila, že Európska únia (EÚ) prijme
"primerané opatrenia", a to aj na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), proti plnému uplatňovaniu amerického zákona, ktorý otvára cestu pre súdne spory v USA proti zahraničným firmám pôsobiacim na Kube.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v apríli oznámila, že od 2. mája umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959. Trump presadzuje ustanovenie takzvaného Helmsovho-Burtonovho zákona z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali predošlé americké vlády každých šesť mesiacov.
V praxi to znamená, že Američania s kubánskym pôvodom, ktorí sa stali americkými občanmi, môžu od štvrtku na amerických súdoch požadovať odškodnenie od kubánskej vlády alebo od súkromných zahraničných spoločností podnikajúcich na Kube za ich "
ukradnuté" majetky. Môže sa to týkať spoločnosti, ktoré pôsobia v hoteloch, tabakových firmách, liehovaroch a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro.
Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že EÚ považuje uplatňovanie jednostranných reštriktívnych opatrení "
za odporujúce medzinárodnému právu". "
Európska únia vyjadruje hlboké poľutovanie nad plnou aktiváciou zákona z roku 1996. Toto rozhodnutie je porušením záväzkov prijatých v dohodách medzi EÚ a USA z rokov 1997 a 1998," upozornila Mogheriniová a dodala, že odvtedy obe strany - bez prerušenia - rešpektovali tieto dohody.
"Povedie to k zbytočným treniciam a podkopáva to dôveru a predvídateľnosť v transatlantickom partnerstve"," opísala Mogheriniová situáciu z pohľadu EÚ.
V polovici apríla EÚ spolu s Kanadou vyjadrili poľutovanie nad týmito plánmi USA a vyjadrili spoločné obavy, že majetkové spory budú prekážkou pre ich občanov, ktorí podnikajú na Kube. EÚ a Kanada sa zaviazali, že budú chrániť svoje firmy pred súdnymi procesmi v USA.
Mogheriniová zároveň upozornila, že EÚ využije
"všetky vhodné opatrenia" na riešenie dôsledkov uplatňovania Helmsovho-Burtonovho zákona, vrátane práva na blokovanie, ktoré má Únia v rámci WTO. Blokovacie právo zakazuje spoločnostiam z EÚ, aby dodržiavali určité americké sankcie, a umožňuje im vymáhať náhradu škôd vzniknutých týmito sankciami a zrušiť akékoľvek rozhodnutia cudzích súdov proti nim.
Rozhodnutie Washingtonu je ranou pre snahy vlády v Havane pritiahnuť na ostrov zahraničné investície a podľa tlačovej agentúry AP je vnímané aj ako snaha o oslabenie kubánskej vlády a izolovanie venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa drží pri moci s pomocou iných krajín vrátane Kuby, Číny a Ruska.
Spravodajca TASR Jaromír Novak
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR