Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. decembra 2013

EÚ: Akčný plán EK na podporu oceliarstva je v popredí záujmu SR



Nový Akčný plán Európskej komisie (EK) na podporu oceliarskeho priemyslu je v popredí záujmu Slovenskej republiky. Uviedli dnes podpredseda EK Maroš Šefčovič a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR ...



Zdieľať
Brusel 5. decembra (TASR) - Nový Akčný plán Európskej komisie (EK) na podporu oceliarskeho priemyslu je v popredí záujmu Slovenskej republiky. Uviedli dnes podpredseda EK Maroš Šefčovič a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Pavol Pavlis.

V Dubnickom Metalurgickom Kombináte v Dubnici nad Váhom odštartoval 15. októbra 2013 sériovú výrobu oceľových odliatkov pre podvozky nákladných vagónov pre širokorozchodnú trať. Na snímke odlievanie podvozkov. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na stredajšom (4.12.) zasadnutí pracovnej skupiny EK pre oceliarstvo sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Štátny tajomník MH SR spresnil, že akčný plán pre oceľ je dôležitý pre EÚ, ale aj pre Slovensko, ktoré v tomto významnom priemyselnom sektore priamo zamestnáva tisíce ľudí. Podľa jeho slov bude akčný plán, ktorý pripravuje Ministerstvo hospodárstva SR, jedným z hlavných dokumentov pre rozvoj oceliarstva na Slovensku.

"Európska komisia a Slovenská republika konštatujú, že produkcia oceliarskeho priemyslu rastie, ale mimo krajín EÚ. V Rusku, na Ukrajine či v Turecku. Vzrastá spotreba ocele, ale mimo krajín, ktoré majú silnú tradíciu oceliarskeho priemyslu," upozornil Pavlis.

Dodal, že podniky na Slovensku ako U.S. Steel, Železiarne Podbrezová či Oravské ferozliatinárske závody budú priamo dotknuté akčným plánom EK, nakoľko sa budú nastavovať určité pravidlá, či už v obchodovaní s emisiami, pri tvorbe cien, alebo realizácii nákupu surovín.

"Európska únia chce prijať také opatrenia, aby sme boli konkurencieschopní aj mimo európskeho priestoru," uviedol Pavlis. A to by malo mať podľa neho aj priamy vplyv na sociálnu politiku, hlavne v oblasti stability pracovných miest a ich dlhodobej udržateľnosti.

Podpredseda exekutívy EÚ Maroš Šefčovič upozornil, že terajšie stretnutie v Bruseli treba vnímať ako akési pokračovanie pracovnej návštevy z júla tohto roku eurokomisára pre priemysel a podnikanie Antonia Tajaniho, ktorý vtedy navštívil aj Podbrezovú a dobre pozná situáciu slovenského oceliarstva.

"Kľúčovým momentom do budúcej diskusie bude analýza, akým spôsobom môžeme tlačiť ceny energií v Európe nižšie. Tomu je venované veľké úsilie zo strany Európskej komisie, vo februári sa pripravuje summit EÚ, ktorý bude venovaný práve cenám energie, čo je zásadný faktor pre udržanie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu," povedal Šefčovič.

Podpredseda EK spresnil, že vďaka revolúcii bridlicového plynu v USA majú Američania ceny energií trikrát lacnejšie ako v Európe a v dôsledku nižších environmentálnych noriem v Číne sú ich ceny nižšie až štyrikrát. Takýmto spôsobom je podľa neho pre EÚ ťažké konkurovať v oblasti priemyslu.

Šefčovič zdôraznil, že EK má snahu, aby sa európsky priemysel vrátil na predošlé pozície, keď tvoril 20 % európskeho HDP. Dnes je to iba 15 % HDP. Slovensko je v tomto kontexte svetlou výnimkou, keď u nás sa až 25 % HDP tvorí v priemyselnej oblasti.

"Európska únia vníma Slovensko ako významnú priemyselnú krajinu, so silným zastúpením oceliarskeho priemyslu," skonštatoval Šefčovič. Dodal, že pre EÚ môžu byť cenné skúsenosti slovenských oceliarov, ktorí sú pod silným tlakom konkurencie, a ktorí na východnej hranici únie dobre vedia, aká je situácia o niekoľko sto kilometrov ďalej. Tieto skúsenosti by podľa neho mala EÚ analyzovať a zohľadniť pri vypracovávaní stratégií na riešenie tejto problematiky.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opozícia kritizuje vládu za rozpočet, podľa nich nevie šetriť
<< predchádzajúci článok
Gazprom v spore s Európskou komisiou ponúka ústupky