Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2007

EÚ a rodiny detí sa blížia k dohode na záchranu sestričiek



Európska únia a rodiny líbyjských detí nakazených HIV/AIDS sa priblížili k dohode, ktorá môže zachrániť päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára od trestu smrti. Zdravotníkov ...



Zdieľať

TRIPOLIS 18. mája (WEBNOVINY) - Európska únia a rodiny líbyjských detí nakazených HIV/AIDS sa priblížili k dohode, ktorá môže zachrániť päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára od trestu smrti. Zdravotníkov odsúdili v Líbyi na trest smrti za nakazenie viac ako 400 detí krvou infikovanou HIV. Podľa hovorcu rodín Idrissa Laghu dohoda hovorí, že deti dostanú doživotnú kvalitnú lekársku starostlivosť v medzinárodných zariadeniach a ich rodinám vyplatia finančnú kompenzáciu. "Európania navrhli kompromis, ktorý teraz rodiny študujú spolu s Kadháfího nadáciou. Je možné, že dohodu dosiahneme veľmi skoro," povedal Lagha. Hovorkyňa komisárky EÚ pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej potvrdila, že rokovania o dohode prebiehajú, no neposkytla ďalšie podrobnosti.

Odsúdení zdravotníci sú vo väzbe už osem rokov a v súčasnosti čakajú na výsledok odvolacieho konania pred najvyšším líbyjským súdom. Pojednávanie bolo stanovené na začiatok mája, no bolo odložené, čo môže znamenať, že sa rysuje dohoda. "Ak budú splnené všetky podmienky, líbyjský najvyšší súd, ktorý rozhoduje o osude odsúdených, bude môcť zobrať do úvahy, že odškodné bolo zaplatené a udeliť milosť," vysvetlil Lagha. Rodiny pôvodne žiadali 10 miliónov eur za každé nakazené dieťa, Lagha však teraz vyhlásil, že konečná suma by mohla byť oveľa nižšia.

Šiestich zdravotníkov odsúdili na smrť za infikovanie detí vírusom HIV po transfúzii v nemocnici v Benghází v období 1997 až 1999. 56 zo 438 nakazených detí zomrelo. Sestričky - Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová - a lekára Ašrafa al-Hadžúdža odsúdili na smrť v máji 2004. Súd rozsudok v decembri minulý rok potvrdil. Odsúdení trvajú na svojej nevine a tvrdia, že priznanie od nich vynútili mučením. Medzinárodní zdravotnícki odborníci tvrdia, že vírus HIV sa v líbyjskej nemocnici rozšíril pre nedostatočnú hygienu. EÚ rozsudok odsúdila.

Riaditeľ vplyvnej Kadháfího nadácie, ktorá sa prípadom od začiatku zaoberá, Salíh Abdelsalám hovorí, že EÚ nerobí dosť na vyriešenie záležitosti. "EÚ sa musí viac snažiť, najmä čo sa týka liečby detí. Musí nájsť riešenie, ktoré uspokojí rodiny aj Európanov," povedal s tým, že nadácia už dala únii svoj návrh. Dodal, že krajiny EÚ už liečia niektoré z chorých detí a že únia zriadila v meste Benghází centrum infekčných chorôb, ktorému sľúbila poskytnúť 2,5 milióna eur. Zatiaľ však podľa Salíha žiadne financie neposkytla.

Právnik zdravotníkov Othmán al-Bizantí očakáva, že najvyšší súd rozhodne ešte pred koncom mája. Toto rozhodnutie bude podľa neho konečné a nedá sa proti nemu odvolať. Jedine Najvyššia súdna rada, ktorú riadi minister spravodlivosti, môže rozsudok znížiť alebo udeliť milosť.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opozícia neuspela s Deklaráciou o daňovej suverenite
<< predchádzajúci článok
Verejnosť môže diskutovať o rekonštrukcii Bratislavského hradu