Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2016

EÚ a Kuba podpísali dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 12. decembra (TASR) - Európska únia podpísala dnes s Kubou dohodu o politickom dialógu a spolupráci. Kuba bola doteraz jedinou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá nemala uzavretú medzinárodnú dohodu o spolupráci s krajinami EÚ.


Dohoda bola uzavretá v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. V mene EÚ ju podpísali vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ; za Kubu dohodu podpísal minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla.

K uzavretiu vôbec prvej dohody medzi EÚ a Havanou, ktorá by mala prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie, došlo dva týždne po smrti bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra.

Mogheriniová na stretnutí s novinármi pripomenula, že ide o komplexnú obchodno-právnu dohodu, z ktorej budú profitovať podnikatelia, investori a občania oboch strán. Dohoda v praxi znamená otvorenie novej éry v bilaterálnych vzťahoch, pretože zároveň je aj zrušením zákona z roku 1996, v ktorom Únia stanovila sériu podmienok pre normalizáciu vzťahov, najmä v oblasti ľudských práv.

Oblasť ľudských práv je predmetom separátnych rokovaní medzi EÚ a Kubou: vyjednávačom v mene Európskej vonkajšej služby, ktorej šéfuje Mogheriniová, je bývalý šéf gréckej diplomacie Stavros Lambrinidis.

Tieto rokovania sú okrem iného zamerané na ústavné, právne a administratívne aspekty slobody združovania a slobodnej účasti občianskych združení na politickom živote Kuby.

O normalizácii vzťahov medzi Bruselom a Havanou rozhodli Mogheriniová a Rodríguez Parrilla už v apríli 2015. Koncom vlaňajšieho roka sa pre postupnú normalizáciu vzťahov s Kubou rozhodol aj americký prezident Barack Obama, ktorý v marci 2016 uskutočnil historickú návštevu Kuby.

Dnes podpísanú politickú a obchodnú dohodu musí schváliť aj Európsky parlament a následne ju musia schváliť i národné parlamenty všetkých 28 členských štátov EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UniCredit predáva divíziu správy majetku Pioneer
<< predchádzajúci článok
ÉRSEK: O bratislavské letisko sa zaujímajú firmy z Číny či Singapuru