17. mája 2022

17.5.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident v pondelok zopakoval, že nepodporí vstup Fínska a Švédska do
Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Niekoľko hodín po tom, čo Štokholm oznámil, že s Fínskom požiada o členstvo v aliancii,
Recep Tayyip Erdogan povedal, že severské krajiny nemusia ani posielať svoje delegácie do Turecka, aby zmenili jeho názor.
Svoj postoj odôvodňuje tým, že krajiny poskytujú útočisko kurdským militantom a ďalším organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristov, informuje spravodajský portál
BBC.
Erdoganova vláda sa tiež zaviazala blokovať uchádzačov do NATO, ktorí na Ankaru uvalili sankcie. V roku 2019 Fínsko a Švédsko na ňu po vpáde do Sýrie uvalili zbrojné embargo.
Fínsky minister zahraničia
Pekka Haavisto v pondelok v parlamente v Helsinkách povedal, že je prekvapený z postoja Turecka. Dodal tiež, že jeho vláda nemá záujem o vyjednávanie s Erdoganom.
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan odmietol podporiť vstup Fínska a Švédska do NATO, svoj názor vraj nezmení © SITA Všetky práva vyhradené.