Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2017

EP navrhuje výmenou za jedno sídlo presťahovať do Štrasburgu sídlo EMA



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 3. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa opäť snažia oživiť myšlienku jednotného sídla tejto inštitúcie a skoncovania so sťahovaním z Bruselu do Štrasburgu dvanásťkrát za rok. Kompenzáciou pre Francúzov a pre Štrasburg by mohlo byť presťahovanie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna a Európskeho kolégia z Brúgg do súčasnej budovy EP.


Podľa platnej európskej legislatívy sa europoslanci, ich asistenti, ale aj novinári a členovia Európskej komisie dvanásťkrát do roka sťahujú z Bruselu do Štrasburgu na štvordňové plenárne zasadnutia EP. Opakované snahy poslancov o skoncovanie s touto "pracovnou turistikou" narážajú na neochotu Francúzska, Nemecka a Luxemburska zmeniť stav vecí. O prípadnej zmene situácie, čo znamená otvorenie zmlúv o fungovaní EÚ, by musela hlasovať Európska rada s jednohlasným súhlasom všetkých národných lídrov členských krajín EÚ.

"Rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu ponúka jedinečnú príležitosť a povinnosť premiestniť Európsku agentúru pre lieky do iného členského štátu," tvrdí nemecký europoslanec Peter Liese v dokumente pre svoju politickú skupinu Európska ľudová strana (EĽS). Ľudovci sú v europarlamente najsilnejšou a najvplyvnejšou frakciou.

Belgická televízna stanica RTBF upozornila, že Liese v dokumente pre svoju politickú skupinu uviedol, že europarlament by aj naďalej mohol zasadať v Štrasburgu, ale len raz za rok, aby sa udržiaval dialóg s Radou Európy, ktorá sídli v tomto meste, a lídri EÚ by tu mohli pripraviť aj niekoľko zasadnutí Európskej rady (summit).

V podobnom duchu vystupuje aj podpredseda skupiny Zelených v EP, belgický europoslanec Philippe Lamberts, ktorý navrhuje presídliť do Štrasburgu Európske kolégium so sídlom v Bruggách. Je to prestížna vysoká škola, ktorá sa špecializuje na európske záležitosti.

"To by dávalo zmysel, lebo Štrasburg je univerzitné mesto a je sídlom Národnej akadémie pre verejnú správu. Štrasburg by sa stal akademickým hlavným mestom Európy," tvrdí Lamberts. Podľa jeho slov má Európsky parlament úlohu spoluzákonodarcu a bolo by oveľa logickejšie, aby sa nachádzal na rovnakom mieste ako ostatné inštitúcie - Európska komisia a Európska rada.

Europoslanci budú o týchto návrhoch rokovať v stredu počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu. Zhodou okolností v ten istý deň, keď budova štrasburského europarlamentu sa rozšíri o nové krídlo pomenované po českom prezidentovi Václavovi Havlovi. V tomto krídle bude mať sídlo aj európsky ombudsman.

Francúzsko zatiaľ ako svoj návrh na presídlenie agentúry EMA z Londýna navrhuje mesto Lille a nie Štrasburg. Podľa Francúzov je Lille ideálne situované mesto "v samotnom srdci Európy" 40 minút od Bruselu, jednu hodinu od Paríža a hodinu vlakom cez eurotunel od Londýna.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pošta ponúka občanom službu konverzie elektronického dokumentu
<< predchádzajúci článok
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline chystá Deň stromu