Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. marca 2011

EP ľutuje spomalenie Turecka, má radosť z Čiernej Hory



Europoslanci vyjadrili obavu nad spomalením pokroku v oblasti ľudských práv a kľúčových reforiem v Turecku. Zároveň privítali udelenie štatútu ...



Zdieľať
ria oomenova ruijtenova Ria Oomenová-RuijtenováFoto: worldbulletin.netŠTRASBURG 9. marca (WEBNOVINY) - Europoslanci vyjadrili obavu nad spomalením pokroku v oblasti ľudských práv a kľúčových reforiem v Turecku. Zároveň privítali udelenie štatútu kandidátskej krajiny Čiernej Hore a to napriek stále vysokej miere korupcie a organizovaného zločinu. Parlament to v stredu v Štrasburgu odhlasoval v dvoch uzneseniach, ktoré hodnotia dosiahnuté výsledky v prístupových rokovaniach Turecka a Čiernej Hory.


"Medzi hlavné prekážky, ktoré spomaľujú prístupový proces Turecka k Európskej únie, patria jeho vzťahy s Cyprom, viaznuci dialóg na tureckej politickej scéne, ale aj porušovanie základných ľudských práv a slobody tlače v krajine," uviedla autorka správy o Turecku poslankyňa Ria Oomenová-Ruijtenová. Poslanci síce privítali schválenie ústavných zmien, zároveň však zdôraznili potrebu celkovej ústavnej reformy, ktorá by transformovala Turecko na plnohodnotnú pluralitnú demokraciu. Text definuje prístupové rokovania medzi Tureckom a EÚ ako dlhodobý proces s otvoreným koncom.

Výziev, s ktorými sa Turecko bude musieť popasovať, je hneď niekoľko. Poslancov znepokojuje zhoršujúca sa situácia v oblasti slobody tlače, vrátane pretrvávajúcej cenzúry a rastúcej autocenzúry. Situácia žien taktiež nie je lichotivá. V krajine rastie počet vrážd zo cti a nútených manželstiev. Nedostatočná je tiež ochrana náboženských menšín. V oblasti ich práva vlastniť majetok, sprístupniť svoje svätostánky verejnosti, prípadne vzdelávať duchovenstvo, bol podľa poslancov dosiahnutý iba minimálny pokrok.

Parlament privítal rozhodnutie Európskej rady udeliť Čiernej Hore štatút kandidátskej krajiny a vyjadril nádej, že prístupové rozhovory by sa mohli začať ešte v priebehu tohto roka. Poslanci však zároveň vyjadril isté obavy. Tie súvisia najmä s vysokou mierou korupcie a organizovaného zločinu, pretrvávajúcou diskrimináciou, či obmedzeniami slobody tlače. V uznesení parlament ocenil konsenzus v otázke integrácie Čiernej Hory do EÚ, ktorý spojil koaličné a opozičné strany. Poslanci tiež privítali skutočnosť, že proces tvorby právneho a ústavného rámca tejto mladej krajiny je už takmer dokončený, ako aj jej ochotu a dobré výsledky v zavádzaní hospodárskych reforiem.

Na druhej strane však poslanci vyjadrili aj isté obavy. Korupcia je podľa nich stále rozšírená najmä v oblasti stavebníctva, privatizácie a verejného obstarávania. Nemenej vážnym problémom je aj organizovaný zločin, najmä však pranie peňazí a pašeráctvo. Plénum tiež vyjadrilo znepokojenie nad nedostatočným zastúpením žien v rozhodovacích procesoch a na vedúcich pozíciách vo verejnej správe. Parlament sa tiež zaoberal situáciou médií. "Všetky prípady zastrašovania novinárov a aktivistov občianskej spoločnosti a situácie, pri ktorých bolo voči nim použité fyzické násilie, sa musia dôkladne vyšetriť," zdôraznili poslanci.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokurátori nesúhlasia s novelou zákona o prokuratúre
<< predchádzajúci článok
Maďarská strana žiadala účasť SMK v pracovnej komisii