Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. decembra 2017

Envirorezort: Prijímame opatrenia na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy



Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos.



Zdieľať
Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 13. decembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia prijíma podľa svojho hovorcu Tomáša Ferenčáka rôzne druhy opatrení s cieľom minimalizovať na Slovensku nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Na opatrenia smerujú peniaze z eurofondov či Environmentálneho fondu, do financovania sa zapája aj súkromný sektor.


Prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia rezort podporuje opatrenia na obmedzenie či spomalenie negatívnych dôsledkov klimatickej zmeny. "V súčasnosti sú vyhlásené výzvy zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti verejných budov, na znižovanie energetickej náročnosti v podnikoch, vrátane vypracovania energetických auditov či rekonštrukciu rozvodov tepla. Celková suma týchto výziev je 290 miliónov eur," priblížil Ferenčák.

V budúcom roku bude pokračovať zatepľovanie a zároveň budú vyhlásené výzvy na výstavbu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, zariadení na vysoko účinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla v celkovej sume 87,5 milióna eur.

V rámci Environmentálneho fondu sa za posledné dva roky podporilo 42 projektov za zhruba 4,3 milióna eur. Išlo o podporu výroby tepla a teplej vody prostredníctvom využívania nízko emisných alebo obnoviteľných zdrojov.

Envirorezort na jeseň informoval aj o opatreniach, ako predchádzať dôsledkom sucha na Slovensku. Realizácia opatrení si vyžiada viac ako 100 miliónov eur. "Potrebné financie budú čerpané aj z eurofondov či Environmentálneho fondu. V mestách a obciach plánuje rezort podporovať opatrenia na zachytávanie dažďovej vody. V lesohospodárstve program odporúča zaoberať sa zložením lesov. Aby vedeli odolávať suchu, stabilizovali svahy, upravovali prietoky pri dažďoch a podobne," ozrejmil Ferenčák.

Emisiami sa zelený rezort zaoberal napríklad aj v novele zákona o ovzduší, ktorá platí od decembra. Emisie z dopravy je možné riešiť napríklad prostredníctvom nízkoemisných zón. Trvalo udržateľnými riešeniami v doprave, napríklad podporou elektromobility, sa tiež zaoberá envirostratégia, na ktorej príprave ministerstvo pracuje. V októbri rezort predstavil napríklad aj Zelený vzdelávací fond na financovanie environmentálnych vzdelávacích aktivít.

Zmena klímy bola témou utorkového (12.12.) summitu Jedna planéta v Paríži. Slovensko na ňom zastupoval šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd). Zvolal ho francúzsky prezident Emmanuel Macron, na summite sa hovorilo okrem iného o financovaní opatrení na ochranu klímy či záväzkoch k uhlíkovej neutralite. Konal sa dva roky po tom, čo sa prijala parížska klimatická dohoda. Ako poukázal Sólymos, doterajšie opatrenia nestačia, preto treba robiť aj niečo navyše. Verí, že Slovensku sa záväzky vyplývajúce z klimatickej dohody podarí naplniť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V prístavbe ZŠ Spartakovská v Trnave pribudne stovka miest
<< predchádzajúci článok
Turecký prezident Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom