Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2012

Envirorezort navrhuje zmeny v emisiách, má ich upraviť zákon



BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia na čele s Petrom Žigom navrhuje nový zákon týkajúci sa obchodovania s emisiami, nového spôsobu obchodovania s nimi a nového obchodovateľného obdobia.



Zdieľať
ziga BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia na čele s Petrom Žigom navrhuje nový zákon týkajúci sa obchodovania s emisiami, nového spôsobu obchodovania s nimi a nového obchodovateľného obdobia.


Povedal to v utorok na brífingu v Bratislave minister envirorezortu Peter Žiga po tom, ako na túto tému diskutoval s Americkou obchodnou komorou na Slovensku (AmCham). Podnikateľský sektor vníma toto nové obchodovanie ako významný vplyv na nákladovosť podnikania.

„Diskutovali sme o tom, akým spôsobom sa bude s emisiami obchodovať, akým spôsobom budú predávané emisie a kvóty na ne a akým spôsobom sa peniaze utŕžené z výnosu z predaja budú potom vracať späť podnikateľskému sektoru formou štátnych schém v rámci pomoci,“ priblížil tému diskusie Žiga.

Návrh nového zákona už je po medzirezortnom pripomienkovom konaní, prešiel tiež Legislatívnou radou vlády SR. V pondelok bude podľa ministra na tripartite a v stredu by mal ísť na rokovanie vlády, kde predpokladá, že bude schválený. „Následne pôjde na októbrovú schôdzu do Národnej rady SR s tým, že máme ambíciu, aby bol platný od 1. januára 2013,“ informoval minister.


Nové pravidlá

Podnikateľský sektor v rámci vnútroštátnych emisií v obchodovacích obdobiach dostával emisie pridelené, takže za ne neplatil. Európska komisia prijala nové pravidlá, čo podľa ministra znamená, že niektoré podniky hlavne v oblasti výroby elektrickej energie už emisie budú kompletne nakupovať a niektoré výrobné podniky budú musieť časť nakupovať a časť dostanú.

„Samozrejme, že to, že niekto musí emisie nakupovať, sa významným spôsobom prejavuje v ich cashflowe a v iných podnikateľských plánoch a práve preto bude ministerstvo životného prostredia z utŕžených peňazí podporovať schémy štátnej pomoci a bude poskytovať z týchto peňazí možnosť pôžičky alebo nenávratných grantov,“ vysvetlil minister životného prostredia.

Tieto pôžičky alebo granty môžu ísť na zakúpenie technológií, ktoré budú produkovať menej CO2, čo znamená, že v prípade, že sa bude podnik o takúto schému investičnej pomoci zaujímať, bude môcť nakúpiť technológie z týchto peňazí.

„Tým pádom bude produkovať menej CO2 a v budúcnosti bude menej platiť,“ doplnil Žiga.
Táto diskusia je podľa Milana Veselého z Výboru Americkej obchodnej komory na Slovensku pre energetiku pre podnikateľov veľmi dôležitá, pretože životné prostredie je pre podniky a spoločnosti v rámci AmCham podstatné.

„Dialóg sa určite bude rozvíjať, pretože je to veľký zásah a veľká zmena pre podnikateľov a myslím si, že spoločne nájdeme cestu, aby tieto zásahy neznižovali konkurencieschopnosť podnikov na Slovensku,“ uviedol na brífingu Veselý.


Zmeny v emisiách platia pre celú EÚ

Znižovanie konkurencieschopnosti sa však podľa Žigu netýka len podnikov v SR, pretože táto legislatíva nie je len výmyslom ministerstva životného prostredia, ale ide o zákon Európskej únie a teda platí pre všetky podniky v rámci EÚ.

„Je možné, že sa bude znižovať konkurencieschopnosť v rámci únie voči podnikom z USA, Číny alebo Indie, EÚ je však lídrom v zelených témach a preto musíme akceptovať požiadavky a komunikovať aj s podnikateľským sektorom o tom, či a ako budeme uplatňovať túto legislatívu na Slovensku a ako vieme pomôcť podnikateľom u nás,“ doplnil Žiga.

Od 1. januára 2013 budú platiť nové pravidlá bezodplatného prideľovania emisných kvót pre všetky členské štáty únie. Vybrané prevádzky priemyselných odvetví dostanú spočiatku buď 100 percent, alebo časť emisných kvót EUA zadarmo. Neskôr však bude počet kvót klesať a firmy ich budú musieť nakupovať, alebo modernizovať svoje technológie, aby znížili produkciu CO2.

Cieľom Európskej schémy obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov je nákladovo efektívnym spôsobom znižovať emisie CO2 v priemysle. Ministerstvo životného prostredia SR navrhuje, aby sa výnosy z predaja kvót v dražbách použili výlučne na reálne dosiahnuteľné a merateľné úspory emisií CO2, zvyšovanie energetickej účinnosti a zavádzanie najlepšie dostupných technológií, ktoré povedú k poklesu emisií CO2.

Slovenská republika musí pre nové pravidlá do konca tohto roka harmonizovať národnú legislatívu s legislatívou EÚ. V podmienkach SR ide predovšetkým o nový zákon o obchodovaní s emisnými kvótami skleníkových plynov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objem zlých úverov v Španielsku je na rekordnej úrovni
<< predchádzajúci článok
Sýrski povstalci chcú chytiť al-Asada, živého alebo mŕtveho