Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2015

Energetický koncern Eon plánuje radikálnu reorganizáciu



Najväčší nemecký energetický koncern Eon zverejnil podrobnosti radikálnej reorganizácie, v rámci ktorej rozdelí výrobu elektriny z konvenčných a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Roman Hanc
Düsseldorf/Essen 27. apríla (TASR) - Najväčší nemecký energetický koncern Eon zverejnil podrobnosti radikálnej reorganizácie, v rámci ktorej rozdelí výrobu elektriny z konvenčných a obnoviteľných zdrojov. Eon sa chce pomocou tejto radikálnej reorganizácie pripraviť na vládou pripravované zmeny v energetických prioritách. Informovala o tom agentúra DPA.


S účinnosťou od začiatku roka 2016 sa hlavná zložka koncernu spolu s divíziami obnoviteľných zdrojov, rozvodných sietí a služieb zákazníkom presťahuje do Essenu. Divízie výroby energie z konvenčných zdrojov, obchodovania s energiou a výskum sa spoja do novej spoločnosti Uniper, ktorá prevezme doterajšiu centrálu a kancelárie v prístave v Düsseldorfe. Na čelo Uniperu sa postaví doterajší finančný riaditeľ Klaus Schäfer, nový Eon bude riadiť súčasný šéf koncernu Johannes Teyssen.

Eon si ponechá približne 40.000 zamestnancov, Uniper zamestná zhruba 15.000 ľudí. Obidve spoločnosti sú z hľadiska ziskovosti vyrovnané, ich prevádzkový zisk (Ebitda) je vyčíslený na štyri miliardy eur. Uniper začne svoju činnosť bez dlhov a Eon mu poskytne všetky finančné rezervy pre atómovú energetiku vo výške 14,5 miliardy eur.

Eon ohlásil radikálnu reorganizáciu koncom minulého roka, keďže podľa názoru vedenia sa výroba energie z konvenčných a obnoviteľných zdrojov čoraz viac vzďaľuje. Teyssen je presvedčený, že nová štruktúra umožní lepšie plniť potreby 32 miliónov klientov. Podľa neho má Uniper na trhu dobré vyhliadky, i keď veľké elektrárne budú i naďalej základom zásobovania krajiny elektrinou.

Očakávané zmeny v energetických prioritách nemeckej vlády boli príčinou pre vlaňajšiu stratu 3,2 miliardy eur, najvyššiu od založenia koncernu v roku 2000. Dôvodom boli predovšetkým vysoké odpisy pre elektrárne v zahraničí.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Thajsku zhabali ďalšiu rekordnú zásielku pašovanej slonoviny
<< predchádzajúci článok
Obvinili bývalého hlavného obžalovaného z vraždy študenta Tupého