Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. apríla 2014

Energetickú chudobu rieši podpora i lepšia energetická účinnosť



Pre riešenie situácie energetickej chudoby existujú tri základné prístupy, a to sociálne dotačné programy ako priama podpora, sociálny tarifný systém ako nepriama podpora a zlepšenie energetickej ...



Zdieľať
Bratislava 11. apríla (TASR) – Pre riešenie situácie energetickej chudoby existujú tri základné prístupy, a to sociálne dotačné programy ako priama podpora, sociálny tarifný systém ako nepriama podpora a zlepšenie energetickej účinnosti. Vyplýva to z návrhu Koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).


V prípade priamych dotácií chudobní a osoby v núdzi získavajú priamu kompenzáciu. Tieto peniaze udeľuje samospráva alebo ústredná správa, a to buď v hotovosti alebo v naturáliách. Realizuje sa buď spôsobom cez faktúru oprávneným domácnostiam alebo sa domácnosti vybavia špeciálnymi kartami, ktoré obsahujú určité množstvo kreditov energetickej spotreby. Tieto metódy vyžadujú zvláštne investície a môžu byť dosť nákladné. Výhodou priamych dotácií je, že ich zameranie je efektívnejšie ako iné formy podpory a že kritériá spôsobilosti sa ľahšie overujú a nevytvárajú náklady, napríklad na cestovanie a administratívne poplatky.

Nepriama podpora sa realizuje prostredníctvom vytvorenia sociálnych taríf. Nepriama podpora zraniteľných odberateľov prostredníctvom tarifného systému je veľmi nákladná, môže sa ukázať ako neúčinná, pretože základná spotreba je dotovaná pre každého odberateľa, či je chudobný alebo bohatý. Nepriame podporné programy, ako sociálne tarify, sa vo všeobecnosti považujú za menej vhodný postup a mali by byť použité len v prípade, že iné priamejšie formy podpory nie sú implementované z dôvodu nedostatku politických možností alebo inštitucionálnych predpokladov.

Ďalšia forma podpory energeticky chudobných je zameraná na zlepšenie často slabej energetickej účinnosti domácností a iných odberateľských kategórií. Zavedenie energeticky úsporných metód obyčajne vyžaduje určité formy investícií, ideálne s plusovou dlhodobou návratnosťou. Rozsah takýchto investícií začína aplikovaním izolačných pások na dvere a okná a končí kompletnou renováciou vykurovacieho systému a izolácie. Hoci ide o veľmi praktické opatrenia prijímané individuálne, predsa len nízkopríjmové domácnosti majú nedostatok financií a informačných prostriedkov pre takéto aktivity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lídri zatiaľ nereagovali na Putinové výzvy na rokovanie
<< predchádzajúci článok
Deň otvorených dverí na Strednej odbornej škole v Leviciach