Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

21. augusta 2007

Endeavour má viacero možností, kedy pristáť



V Johnsonovom vesmírnom stredisku má dnes pristáť raketoplán Endeavour, ktorého posádka strávila posledné dni na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Návrat raketoplánu museli presunúť zo ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. augusta (SITA/AFP) - V Johnsonovom vesmírnom stredisku má dnes pristáť raketoplán Endeavour, ktorého posádka strávila posledné dni na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Návrat raketoplánu museli presunúť zo stredy na dnes v súvislosti s hurikánom Dean, ktorý aktuálne smeruje k americkému pobrežiu. Podľa správ agentúry AFP sa Dean v ranných hodinách blížil k pobrežiu Mexika, pričom v pondelok dosiahol "potenciálne katastrofický" piaty stupeň, ktorý je na vrchole Saffir-Simpsonovej škály. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v pondelok vo večerných hodinách informovalo, že rýchlosť vetra vzrástla na 256 kilometrov za hodinu. Ako uviedli predstavitelia Národného úradu pre letectvo a vesmír(NASA) "vedúci misie pokračujú v kontrole a monitorovaní hurikánu Dean a jeho pohybu smerom na západ". V prípade, že hurikán zaútočí na Texas, kde sa Johnsonovo vesmírne stredisko nachádza, Endeavour bude musieť pristáť v Kennedyho vesmírnom centre v Cape Canaveral na Floride, ktoré je však horšie vybavené.

Posádka raketoplánu Endeavour bude mať dve možnosti na pristátie. Prvá sa naskytne o 16:32 greenwichského času (GMT) a teda 17:32 nášho času, alebo, podľa druhého variantu pristane o 18:06 GMT, teda o 19:06 nášho času.

Predpoveď počasia pre floridskú oblasť, kde sa Kennedyho vesmírne centrum nachádza, bola na dnes priaznivá. V regióne má byť sucho a meteorológovia takmer vylúčili dažde. "Počasie vyzerá byť dobré," konštatoval hovorca NASA Mike Curie. V prípade, že dnešné pristávanie bude zrušené, raketoplán sa pokúsi znova pristáť v stredu, najprv vo floridskom centre, alebo alternatívne na Edwardsovej leteckej základni v Kalifornii. V prípade, že by aj táto možnosť nečakane nevyšla, Endeavour pristane na White Sands Space Harbor v štáte Nové Mexiko.

Raketoplán vyštartoval vo štvrtok 9. augusta. Nosné rakety sa oddelili približne dve minúty po štarte. Na palubu sa dostala aj Barbara Morgan (55), prvá učiteľka, ktorá sa zúčastňuje na vesmírnej misii potom, čo v roku 1986 zahynula posádka pri výbuchu raketoplánu Challenger. Jednou z obetí vtedajšej katastrofy bola aj učiteľka Christa McAuliffe. Pred letom zatelefonovala Barbare aj sama prvá dáma USA, Laura Bush, ktorá kedysi pôsobila ako učiteľka. Barbara Morgan sa v 80. rokoch pripravovala na let do vesmíru s Christou McAuliffe, ktorá 28. januára 1986 spolu s celou posádkou zahynula pri štarte raketoplánu Challenger. Po katastrofe sa Morgan vrátila k učeniu a k astronautom sa opäť pripojila v roku 1998. Vo vesmíre bolo jej úlohou obsluhovať robotické ramená na ISS a raketopláne, ktoré vykladali a inštalovali nové zariadenia a materiál.

Prvé správy o komplikáciách na raketopláne sa objavili 11. augusta, keď agentúra AFP informovala, že tepelný štít raketoplánu pravdepodobne poškodil kus ľadu. Ten mal do vesmírnej lode naraziť pri štarte. Na druhý deň NASA informovala, že poškodenie ochranného tepelného plášťa je menšie, než technici predpokladali. Videozáznam zo štartu ale ukázal kus peny, ktorý odpadol z vonkajšej palivovej nádrže a mohol porušiť ochranný plášť.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vegetariánsky votrelec
<< predchádzajúci článok
Extrémistická skupina využila internetovú stránku YouTube