Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. marca 2019

Emisie CO2 súvisiace s energiami vzrástli v roku 2018 na nový rekord



Emisie CO2 týkajúce sa energií vzrástli vlani na nový rekord, pričom tempo rastu dosiahlo 5-ročné maximum. Podpísal sa pod to ako zvýšený dopyt po energiách, tak aj väčšie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Londýn 26. marca (TASR) - Emisie CO2 týkajúce sa energií vzrástli vlani na nový rekord, pričom tempo rastu dosiahlo 5-ročné maximum. Podpísal sa pod to ako zvýšený dopyt po energiách, tak aj väčšie využitie uhlia ako energetického zdroja. Uviedla to v utorok vo svojej najnovšej správe Medzinárodná energetická agentúra (IEA).


Emisie súvisiace s energiami sa v roku 2018 zvýšili podľa IEA oproti roku 2017 o 1,7 % na 33,1 miliardy ton. Na jednej strane ide o nový rekord a na druhej o najvyššie tempo rastu emisií od roku 2013. Najvýraznejšie sa pod rast podpísal elektrárenský sektor, ktorý sa na raste podieľal takmer dvomi tretinami, dodala IEA, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.

Čo sa týka najväčších ekonomík, emisie CO2 vzrástli v USA, Číne a Indii. Naopak, v Európskej únii zaznamenali pokles. V prípade Číny vzrástli o 2,5 %, v Indii o 4,5 % a USA o 3,1 %, pričom v prípade USA išlo o zmenu trendu, keď v roku 2017 objem emisií CO2 klesol. V EÚ sa objem emisií CO2 znížil vlani o 1,3 % a pokles zaznamenalo aj Japonsko, už piaty rok po sebe.

Dopyt po energiách vzrástol v roku 2018 o 2,3 %. To je takmer dvojnásobok priemerného tempa rastu od roku 2010. Dôvodom je podľa IEA rast ekonomiky vo svete a vyšší dopyt po vykurovaní a chladení v niektorých oblastiach sveta.

"Minulý rok sme zaznamenali mimoriadny rast svetového dopytu po energiách. Bol to najvýraznejší rast v tejto dekáde," povedal riaditeľ IEA Fatih Birol. Dodal, že minulý rok je možné považovať za ďalší úspešný rok pre zemný plyn, ale aj napriek výraznému rastu vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie sa emisie CO2 vo svete ďalej zvyšujú. "To opätovne ukazuje, že je potrebné prijať naliehavejšie opatrenia, a to na všetkých frontoch," dodal Birol.

Čo sa týka dopytu po energiách, o jeho vysokom raste rozhodli Čína, USA a India. Tie sa na celkovom tempe rastu dopytu podieľali vlani takmer 70 %.

Dopyt po zemnom plyne vzrástol vo svete oproti roku 2017 o 4,6 %. Bol to najvýraznejší rast od roku 2010, čo je dôsledok ústupu viacerých krajín od uhlia smerom k ekologicky čistejšiemu zemnému plynu. Stále však rástol aj dopyt po uhlí. Tento rast dosiahol 0,7 %, pod čo sa podpísal pokračujúci dopyt v Ázii. Ten dokázal vykompenzovať pokles spotreby uhlia v iných oblastiach sveta.

Zvýšil sa aj dopyt po rope (1,3 %) a rast zaznamenal aj dopyt po energiách z obnoviteľných zdrojov. Rast dopytu po nich však zaznamenal len 4 %, čo je málo na splnenie dlhodobých klimatických cieľov, dodala IEA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Generálna prokuratúra rieši prípady zneužívania v tábore ChaChaLand
<< predchádzajúci článok
Praktická pomoc deťom s onkologickými chorobami a ich rodinám – II.