Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2012

EMED chce viac diskusie o projekte v Detve



EMED Mining, európska prieskumná a banská spoločnosť, získala dodatočný kapitál v hodnote 10 miliónov amerických dolárov od svojich akcionárov z Číny, Veľkej Británie a Kanady. Peniaze budú ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 24. augusta (WBN/PR) - EMED Mining, európska prieskumná a banská spoločnosť, získala dodatočný kapitál v hodnote 10 miliónov amerických dolárov od svojich akcionárov z Číny, Veľkej Británie a Kanady. Peniaze budú použité na pokrytie nákladov pre nedávnu kúpu pozemkov potrebných na plánovanú ťažbu medi v španielskej Andalúzii. Medená baňa Rio Tinto je najväčší nový projekt v Andalúzii, ktorý poskytne stovky pracovných miest v regióne, kde nezamestnanosť dosahuje viac ako 30%.


EMED zároveň mení časový plán projektu ťažby zlata v Detve aby vytvoril väčší priestor a možnosti na diskusiu a rokovania s verejnosťou. Harry Anagnostaras-Adams, riaditeľ EMED Mining sa vyjadril nasledovne:

„Na Slovensku sme náš projekt spomalili kvôli potrebe konzultácií s miestnymi občanmi a predstaviteľmi. Sme veľmi hrdí na to, že sme objavili najväčšie ložisko zlata na Slovensku. Tento objav je výsledkom spolupráce slovenských a medzinárodných expertov spolu so slovenskými štátnymi inštitúciami. Teraz je však nevyhnutné zabezpečiť plnú informovanosť všetkých zainteresovaných o našich aktivitách, tak ako je tomu v Španielsku.“

„Na Slovensku sme na začiatku cesty v zhromažďovaní informácií a veľa detailov ešte nebolo podrobených analýze alebo neboli preskúmané. Preto musíme postupovať pomaly a opatrne. V opačnom prípade sa môže stať, že obavy obyvateľov budú eskalovať ešte pred ukončením výskumu a predložením celého projektu na posúdenie k diskusii. Všetci naši partneri si uvedomujú dôležitosť tohto projektu aj jeho národný význam pre Slovensko“, dodal Harry Anagnostaras-Adams.

Profesionálni slovenskí geológovia, ktorí objavili aj ložisko pri Detve, boli medzičasom presunutí do ostatných krajín, kde EMED pôsobí. Sú to najmä štáty ako Cyprus, Španielsko či Saudská Arábia.

„EMED sa plne angažuje v dlhodobom rozvoji slovenského baníckeho priemyslu v oblasti ťažby zlata a striebra, ktorý mal v minulosti medzinárodný význam a ten môže potenciálne obnoviť. K tomuto cieľu potrebujeme trpezlivosť a spoločensky zodpovedný rozvoj. Je to skvelá príležitosť, na ktorú sme hrdí a berieme ju ako výzvu,“ povedal Harry Anagnostaras-Adams.

Ako ďalej doplnil, EMED bude vždy postupovať tak, ako si vyžadujú miestne podmienky. Spoločnosť je odhodlaná vyvíjať dlhodobú banskú činnosť sociálne a environmentálne zodpovedným spôsobom. Dodržiavanie všetkých medzinárodných a národných štandardov je pre EMED úplnou samozrejmosťou.

Situácia v Španielsku je v porovnaní so Slovenskom odlišná a projekt v Andalúzii napreduje veľmi dobrým tempom. Pre baňu Rio Tinto sa EMEDu podarilo vykúpiť všetku potrebnú pôdu pre ťažbu a pridružené prevádzky. EMED zároveň získal podporu miestnych obyvateľov, odborov, ale aj environmentálnych združení či politických strán.

V bani Rio Tinto sa počas jej histórie vyťažila meď a zlato v hodnote približne 20 miliárd eur. Úprava medenej rudy je založená na technológii flotácie a úprava zlatej rudy zase na princípe kyanidového lúhovania. Tieto dve metódy sú najrozšírenejšími technológiami na svete v banskom priemysle pri úprave rúd.

EMED plánuje modernizovať všetku technológiu potrebnú k ťažbe tak, aby boli splnené prísne podmienky Európskej únie. Primárne sa v Španielsku zameriava na meď, ale snaží sa využiť aj potenciál zlatých či strieborných rúd, ktoré sa v oblasti môžu nachádzať. Vo svete je vysoký dopyt po medi a zlate aj napriek ekonomickej kríze, ktorá paradoxne pomáha banskému priemyslu v jeho rozvoji.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Portugalsku klesol jadrový deficit o takmer 40 percent
<< predchádzajúci článok
Útoky psov neutíchajú, zviera napadlo ďalšieho človeka