Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. augusta 2013

Elektroodpady už vieme zbierať i likvidovať, rezervy sú v množstvách



Približne 90.000 ton opotrebovaných elektrozariadení a asi 700.000 kusov domácich a nedomácich chladiacich zariadení spracovala od svojho vzniku v roku 2004 ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Banská Bystrica 28. augusta (TASR) - Približne 90.000 ton opotrebovaných elektrozariadení a asi 700.000 kusov domácich a nedomácich chladiacich zariadení spracovala od svojho vzniku v roku 2004 až do dnes spoločnosť Elektro Recykling Slovenská Ľupča. Firma patrí medzi najvýznamnejších spracovateľov elektroodpadu na Slovensku.


Stredisko na recykláciu elektroodpadov, starých chladničiek a mrazničiek, svetelných zdrojov a plastov z elektroodpadu získava ich ekologickým zhodnotením cenné druhotné suroviny ako oceľ, hliník, meď, sklo, plasty, PUR penu, CFC či olej.

"Priemerný vek vyzbieraných chladničiek je až 25 rokov a ich priemerná hmotnosť zhruba 47 kilogramov. Pritom chladničky vyrobené pred rokom 1996 obsahujú nebezpečné freóny, poškodzujúce ozónovú vrstvu Zeme,“ uviedol konateľ spoločnosti Jozef Vašina.

Ďalej poukázal na to, že vlani v Slovenskej Ľupči spracovali približne 10.000 ton odpadov. Firma disponuje technologickými zariadeniami na zhodnocovanie elektrozariadení na úrovni BAT technológií, ktoré spĺňajú všetky kritériá EÚ a definované podmienky spracovania i minimálne hodnoty miery zhodnotenia. Svojou úrovňou sa zaraďujú k absolútnej európskej špičke.

Ročná kapacita zariadenia na zhodnocovanie chladničiek a mrazničiek je 240.000 kusov pri dvojzmennej prevádzke a svetelných zdrojov s obsahom ortuti asi 4 milióny žiariviek a výbojok. Žiarivky dokáže zhodnotiť až na takmer 100 %.

Ako uviedol riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška, zber elektroodpadu na Slovensku je v súčasnosti na dobrej úrovni. Už v roku 2009 sa presiahla hranica štyroch kilogramov na osobu a rok, čím SR dosiahla cieľ stanovený EÚ.

Nerovnováha medzi množstvom výrobkov umiestnených na tomto trhu a množstvom spracovaného odpadu


Spracovateľské limity elektroodpadu však nezohľadňujú úroveň vstupov nových produktov na trh SR, čím narastá nerovnováha medzi množstvom výrobkov umiestnených na tomto trhu a množstvom spracovaného odpadu z elektrozariadení.

Za rok 2012 bolo na Slovensku s podporou Recyklačného fondu vyzbieraných a zhodnotených takmer 10.000 ton elektroodpadu. V rámci celého Slovenska doteraz za roky 2002 – 2012 Recyklačný fond podporil rozšírenie zberu a zhodnotenia elektroodpadov sumou 9,1 milióna eur. Z toho v rámci jednokomoditných projektov poskytol 8,2 milióna eur a pri viackomoditných, realizovaných hlavne v mestách a obciach, ďalších 920.000 eur.

Podľa Líšku v dlhodobom meradle nie je vyriešený problém nerovnováhy medzi stanovenými limitmi na vyzbieranie a spracovanie elektroodpadu a množstvom výrobkov umiestnených na trh. "Najväčšiu príčinu a rezervu vidíme v nedostatočnom monitorovacom systéme colných a inšpekčných orgánov bez efektívnej spätnej väzby k zhodnocovateľom a recyklátorom elektroodpadu. Jednoznačne to neprispieva nielen k tvorbe efektívnej štatistiky, ale najmä k funkčnejšiemu hospodáreniu s elektroodpadom. Riešenie týchto problémov vyžaduje dlhodobo koncentrovanejší prístup k efektívnejšej koordinácii procesov, posilneniu kontrolných mechanizmov a riadeniu vzťahov na všetkých úrovniach odpadového hospodárstva,“ konštatoval.

Poukázal tiež na to, že tvorba nerovnováhy medzi množstvami na plnenie limitu a skutočne vyzbieranými množstvami vzniká tým, že sa stále ešte zbiera ťažší historický elektroodpad, než je nový, uvedený výrobcami na trh. Ďalší problém je v tom, že výrobcov do dnešného dna nikto nemonitoruje a nie je ani stanovený legislatívny rámec kontroly priebežného plnenia limitov a následne priebežného sankcionovania výrobcov za neplnenie povinností. V súčasnosti existuje podľa zákona iba zverejnenie výsledkov plnenia povinností výrobcov raz ročne a to k 31. marcu nasledujúceho roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda schválila dokumenty Agentúry pre núdzové zásoby ropy
<< predchádzajúci článok
Rezort dopravy chce rozdeliť na cykloprojekty 278.000 eur