Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2007

Elektrické prepojenie s Ukrajinou by malo stáť 7 mld. Sk



Prepojenie Slovenska s Ukrajinou jednosmernou spojkou za účelom dovážania ukrajinskej elektrickej energie by malo stáť viac ako 7 mld. Sk. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal minister hospodárstva ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Prepojenie Slovenska s Ukrajinou jednosmernou spojkou za účelom dovážania ukrajinskej elektrickej energie by malo stáť viac ako 7 mld. Sk. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, výstavbu jednosmernej spojky by mala zabezpečiť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS). Vedenie SEPS už podľa slov svojho hovorcu Igora Galla začalo o tomto projekte rokovať. "Naša spoločnosť sa však k celej veci vyjadrí až po schválení dohody ukrajinskou stranou," doplnil Gallo.

Elektrickú energiu z Ukrajiny by malo Slovensko dovážať od 1. januára 2009. Ako vyplýva z dohody medzi slovenskou vládou a kabinetom ministrov Ukrajiny o vzájomnej spolupráci pri zabezpečovaní dodávok elektriny, ktorú už minulý týždeň slovenská vláda schválila, Slovensko by malo dovážať ročne 2 až 4 terawatthodiny elektrickej energie po dobu najmenej 10 rokov. Slovenská vláda zdôvodňuje potrebu dovozu elektrickej energie z Ukrajiny kvôli odstaveniu jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice, ktorej prvý blok bol odstavený na konci minulého roka a druhý blok sa musí odstaviť do konca roka 2008. "Do vybudovania nových zdrojov, najmä 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce, bude totiž Slovensko závislé na dovoze elektriny," vysvetľuje ministerstvo hospodárstva. Za obchodnú oblasť a garantovanie dodávok pre zvýšenie bezpečnosti zásobovania elektrickou energiou bude podľa zmluvy zodpovedať Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Jaslovské Bohunice (JAVYS). "Uvedené spoločnosti vytvoria pre možnosť zapojenia súkromného kapitálu do projektu konzorcium," uvádza sa v dohode. JAVYS ako aj SEPS sú štátom kontrolované podniky.

Zatiaľ nemenované ukrajinské spoločnosti by mali zabezpečiť energetickú trasu a technické zabezpečenie projektu, pričom môžu podľa dohody vytvoriť pre vstup súkromného kapitálu do tohto projektu konzorcium. Dohoda medzi Ukrajinou a Slovenskom by mala platiť minimálne 10 rokov, pričom keď ju ani jedna strana nevypovie šesť mesiacov pred ukončením platnosti, automaticky sa predlžuje o jeden rok.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým šéfom MMF bude Francúz Dominique Strauss-Kahn
<< predchádzajúci článok
Rozhovory o jadrovom odzbrojení Severnej Kórey prerušili