Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. decembra 2014

Ekonomika USA sa zotavuje, no riziká pretrvávajú



Najväčšia svetová ekonomika sa môže v roku 2015 definitívne vymaniť z krízového režimu. No USA ešte nie sú za vodou a niekoľko rizík pretrváva. Informoval o tom denník ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Washington 30. decembra (TASR) - Najväčšia svetová ekonomika sa môže v roku 2015 definitívne vymaniť z krízového režimu. No USA ešte nie sú za vodou a niekoľko rizík pretrváva. Informoval o tom denník Handelsblatt.


Hospodárstvo USA výrazne rastie a trh práce sa zotavuje tempom nevídaným od 90. rokov minulého storočia. Federálny rezervný systém (Fed) tak s výnimkou nízkej miery inflácie nemá dôvod udržiavať úrokové sadzby na takmer nulovej úrovni. Nadchádzajúce ukončenie éry lacných peňazí prinesie zdraženie úverov a môže tak zabrzdiť rozvoj realitného trhu alebo obmedziť investície firiem. Šéfka centrálnej banky Janet Yellenová sa chce vyhnúť ekonomickému šoku alebo prehnaným reakciám trhov, preto vyzvala k trpezlivosti. Podľa nej sa úroky minimálne do konca apríla meniť nebudú.

Ďalším potenciálnym rizikom je zadlženosť USA, ktorá v súčasnosti takmer o bilión dolárov (820 miliárd eur) presahuje zákonom určený limit na úrovni 17,2 bilióna USD. A v polovici marca sa môže rozhorieť nový spor. Keďže debaty o limite sa v roku 2013 po prudkých hádkach medzi demokratmi a republikánmi odsunuli do 15. marca 2015, mohla sa vláda takmer slobodne zadlžovať a tlačiť peniaze. Je preto veľmi pravdepodobné, že republikáni naviažu prípadné zvýšenie limitu na výrazné ústupky. Rovnako je pravdepodobné aj to, že dohoda príde v poslednej minúte a nervozita finančných trhov medzičasom poškodí americké hospodárstvo.

Skúškou pre ekonomické zotavenie sa stanú spotrebiteľské výdavky. USA trvalo viac než šesť rokov, kým sa zotavilo z najhoršej krízy od 2. svetovej vojny a obnovilo väčšinu z 8,7 milióna stratených pracovných miest. Medzičasom sa situácia rapídne zlepšuje a analytici počítajú s rýchlym tempom hospodárskeho rastu aj v novom roku. Až 70 % ekonomiky USA závisí od súkromnej spotreby, no mzdy stúpajú pomaly, dlhodobá nezamestnanosť je stále vysoká a priepasť medzi chudobnými a bohatými narastá. Nálada spotrebiteľov sa tak môže zmeniť veľmi rýchlo.

Kameňom úrazu by sa paradoxne mohla stať silná mena, ktorá vyvoláva čoraz väčšie obavy. Dolár v posledných šiestich mesiacoch posilnil o 12 % a s ním zdražel aj tovar, ktorý iné krajiny dovážajú z USA. Rastúce ceny tak môžu viesť k poklesu dopytu po amerických produktoch a naopak, pre Američanov sa môže stať zaujímavejším lacný dovezený tovar. Dôsledkom bude opätovné zvýšenie deficitu zahraničného obchodu a očakávané zmeny úrokových sadzieb môžu dolár ešte viac posilniť.

Posledné riziko pre zotavenie amerického hospodárstva predstavuje globálna ekonomika. USA už zďaleka nie sú tak izolované ako v minulosti, preto môžu pocítiť dôsledky slabej konjunktúry v Číne, Japonsku či Európe, alebo prepadu rubľa. "Najväčším rizikom je to, s ktorým sme nepočítali," vyjadril sa nedávno profesor Michiganskej univerzity Justin Wolfers. Napriek tomu by mala byť americká ekonomika dostatočne silná, aby tieto problémy vo svete ustála.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aj počas tejto noci bude zimná služba dopravného podniku v pohotovosti
<< predchádzajúci článok
Nový rok privíta 20 delostreleckých sálv na Tyršovom nábreží